a nedali sa nachytať podvodníkom. "V praxi sa stáva, že firma často mení názov a premenovaná uverejňuje inzeráty naďalej. Občanov preto upozorňujeme, aby si dôkladne preverili každú ponuku, podozrivé sú najmä kontakty cez mobilný telefón a kontaktná osoba v telefóne, ktorá sa nepredstaví. Ďalším znakom neserióznosti je aj to, že vo svojej korešpondencii nikdy neuvádzajú svoj úplný názov a presnú adresu, ale sa skrývajú za P. O. Box," vysvetľuje zástupca prešovskej policajnej hovorkyne Daniel Džobanik.
Firmy, ktoré uverejňujú inzeráty spolu súvisia, sú navzájom poprepájané a vykonávajú rovnakú činnosť. Ak sa občania rozhodnú so sprostredkovateľom skontaktovať, možno by bolo vhodné pýtať si referencie o firme, ktorá prácu ponúka, prípadne kontakty na osoby, ktoré im poskytnú o firme korektné informácie. Čo je veľmi dôležité, peniaze nikdy netreba platiť sprostredkovateľovi skôr, ako si splní svoju povinnosť, čiže kým záujemca o prácu nemá v rukách zmluvu o dohodnutej práci u konkrétneho zamestnávateľa. Ak ide o podvod a občan nedostane ponúkanú prácu, mal by sa v každom prípade, aj keď ide o menšie sumy obrátiť na políciu. V opačnom prípade umožňuje podvodníkom páchať ďalšiu trestnú činnosť," varuje D. Džobanik.
Informácie o pracovných miestach aj o korektných sprostredkovateľských agentúrach občanom poskytne príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
D. Džobanik ďalej hovorí: "Podľa Trestného zákona, kto sa na škodu cudzieho majetku obohatí tým, že niekoho uvedie do omylu a spôsobí mu škodu, ktorá prevyšuje sumu 8000 korún, dopustí sa prečinu podvodu, začo mu hrozí až dvojročný trest odňatia slobody". Výška trestu závisí od výšky spôsobenej škody."
Autor: jšt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.