klubom sa stala koalícia KDH, SDKÚ-DS, avšak stratila 17-člennú väčšinu, keď od nej odišli štyria (jeden sa neskôr vrátil) poslanci za KDH a s dvoma nezávislými kolegyňami vytvorili nový klub. Ochotu spolupracovať s primátorom verbálne vyjadrili všetky tri kluby. Reálne za jeho návrhy hlasovala „šestnástka" poslancov, a to kluby Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, SF a spomínaný nový Klub kresťanských demokratov a nezávislých. Navyše priamo v pléne odzneli informácie o možnom „kupovaní" poslancov. Odmenou pre jedného z nich vraj mali byť dva byty. O tom, čo sa dialo a deje v Prešove, sme sa porozprávali s predstaviteľmi Inštitútu pre verejné otázky - politológom Grigorijom Mesežnikovom a sociologičkou Oľgou Gyárfášovou.
„Pokiaľ ide o Hagyariho víťazstvo, to som už verejne povedal - je to najväčšie prekvapenie posledných komunálnych volieb. Väčšie, než porážka Slotu v Žiline," uviedol G. Mesežnikov. Presvedčivá výhra má podľa jeho slov viacero príčin. Jednou z nich bolo, že politické subjekty síce ponúkli skúsených kandidátov, ale „tá ponuka zrejme nebola dostatočne atraktívna pre ľudí. Možno zapracovali konkrétne skúsenosti, možno politické strany zlyhali pri voľbe svojich nominantov, lebo Hagyari porazil ľavicu i pravicu." Výsledok mohol byť kombináciou viacerých faktorov: „Nepresvedčivé ponuky, stranícke zlyhanie a zrejme aj forma komunikácie, ale to som nemal možnosť z Bratislavy sledovať." Podľa jeho slov má Hagyari ako bývalý predseda Demokratickej strany skôr stredo-pravý profil, ale „asi by bolo neopatrné tvrdiť, že pravica vyhrala".
Je to trend, že nezávislí kandidáti sa môžu na komunálnej úrovni viac presadzovať, alebo to možno považovať za akúsi odchýlku? „Oni sa veľmi úspešne presadzujú. Keby 'nezávislý kandidát' bola politická strana, tak je najúspešnejšou v komunálnych voľbách," zareagovala sociologička Gyárfášová. Môže to byť tak, že slabne sila politických strán? „Nepovedala by som, že slabne, ale je podstatne slabšia, a to je konštantný fenomén, ako na centrálnej úrovni. Tu môžu voliči bezprostredne posudzovať človeka bez ohľadu na politické tričko."
Zaujímalo nás, ako hodnotia preskupenia síl v mestskom parlamente i výroky, ktoré v tejto súvislosti odzneli. „Ak v pozadí prestupov poslancov z jedného klubu do druhého sú takéto prízemné veci, tak to je profanácia politiky," uviedol Mesežnikov, pričom zvýraznil, že Prešov nie je jediným mestom, v ktorom sa rozpadávajú povolebné zoskupenia, vytvorené na základe nejakých dohôd, alebo sa nedodržujú stranícke direktívy. „Napríklad v Trenčíne HZDS malo po pôvodnej dohode so Smerom odskočiť a pripojiť sa k SDKÚ, čo presadzoval Mečiar. Bol to signál 'veľkému' Smeru, teda to súviselo s veľkou politikou. Napokon poslanci odmietli poslušnosť a dnes chcú ostať so Smerom."
Presadzovanie svojich hmotných záujmov politikov v malej politike je degradáciou politiky. „Ak je to tak, tak určite," poznamenala Gyárfášová, ktorá na margo spomínanej prešovskej skúsenosti dodala: „Je to škoda, že takéto prípady existujú, pretože potom vytvárajú negatívny všeobecný obraz o politike. Málokto si zapamätá nejaký ušľachtilý čin politika, ale keď sa vyskytne niečo takéto, tak to obehne celú republiku a ľudia sa utvrdia v tom, že politikom ide o vlastné záujmy a nie o verejné blaho."
Stretli ste sa s tým niekde inde? - opýtali sme sa. „Boli prípady zmeny pomerov v koalíciách, jednak v regionálnych parlamentoch, ale i v mestských zastupiteľstvách. Treba to však vždy skúmať konkrétne. V pozadí môžu byť celkom prozaické, negatívne faktory, ako materiálny záujem, ale môže to byť aj odraz konkrétnych problémov, povedzme nesúhlasu s riešením komunálnych problémov. Jednoducho to miestna stranícka organizácia vyhodnotí tak, že toto nie je v prospech predstáv ich voličov a jednoducho odídu. Na nižších úrovniach politiky môžu miestne problémy zohrať väčšiu úlohu, než stranícka disciplína, či pokyny straníckych centrál. Veď vieme, ako sa vytvárajú niektoré koalície v komunálnych voľbách," dodal G. Mesežnikov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.