úspor pre deti z detských domovov (DD). Samospráva tak reagovala na zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kurately, ktorý mestám a obciam káže šetriť peniaze deťom, ktoré žijú viac ako jeden rok v detskom domove. Rožňava bude ukladať peniaze na špeciálne účty trom súrodencom, ktorí majú na území mesta trvalý pobyt a žijú v DD v Štóse a ešte aj chlapčekovi, žijúcom v DD v Senci.
"Je to zákon a ten nám káže sporiť. Nie je tu o čom debatovať, musíme ho rešpektovať," povedal primátor Rožňavy Ladislav Laciak. Ako sme sa dozvedeli na Mestskom úrade (MsÚ) v Rožňave, mesto si túto povinnosť splnilo z vlastnej iniciatívy a nečakalo na to, kým sa prihlási príslušný DD. "Zistili sme koľko máme ukladať na účty týchto detí. Ide o 1886 korún mesačne. Táto čiastka je vypočítaná z priemerných bežných výdavkov na jedno dieťa žijúce v DD za predchádzajúci rok. Z tejto sumy, ktorá v minulom roku predstavovala 226 300 korún, sa vyráta desať percent z jednej dvanástiny, a tá sa posiela na účet dieťaťa. Účet vytvorí DD domov priamo na jeho meno," uviedla vedúca odboru školstva, kultúry, vzdelávania, športu a sociálnych vecí MsÚ v Rožňave Alžbeta Gyömbérová. Podľa jej slov bude mesto tvoriť úspory pre štyri deti žijúce v DD do doby, kým z neho neodídu. Odísť však môžu len v prípade, že dospejú, alebo v prípade, že sa zmenia rodinné pomery a dieťa sa vráti späť do rodiny. Mestá majú tiež povinnosť poskytnúť príspevok na úpravu a obnovu rodinných pomerov dieťaťa, vrátane bytových a sociálnych. Znamená to, že ak mesto rodine pomôže a tá získa deti späť do opatery, niekoľkoročné náklady na tvorbu úspor odpadnú. Povinnosť starať sa o sanáciu vlastnej rodiny však majú aj rodičia detí a nemôžu sa spoľahnúť len na obec, či mesto. Mesto môže situáciu v takejto rodine monitorovať.
V DD v Dobšinej majú umiestnené tiež deti z trvalým pobytom na území Rožňavy. Keďže prišli do domova pred rokom 2006, tvorba úspor ich minula. "Povinnosť vytvárať úspory zatiaľ platí len pre Mesto Dobšiná, ktoré musí sporiť dvom dievčatkám. Detí, ktoré k nám prišli pred rokom 2006, sa to netýka," povedala riaditeľka DD v Dobšinej Amália Fundjová. Riaditeľka v tejto dobe kontaktuje aj ďalšie obce a mestá, kde majú deti umiestnené u nich trvalý pobyt. Nie všade to však ide tak ľahko ako v Rožňave. "Nie každá samospráva má prostriedky na to, aby sporila. Nečudo, že sa tomu bránia," povedala riaditeľka DD v Tornali Magdaléna Szobonyová, ktorá práve v tomto smere nemá so starostami v Banskobystrickom kraji, pod ktorý ich domov spadá, najlepšie skúsenosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.