však líšia. Viceprimátori totiž nie sú v klasickom pracovnom pomere s mestským úradom (MsÚ), ale sú dlhodobo uvoľnení členovia mestskej rady na výkon funkcie. Preto im ostáva aj poslanecký mandát. Otázka oprávnenosti vydávania stravných lístkov sa týka aj primátora, ktorý tiež nie je klasický zamestnanec, ale volený orgán. Výklady zákona sa v tomto prípade rôznia.
Oslovili sme hlavného kontrolóra mesta Milana Tkáčika. Situáciu však nechcel komentovať, uviedol však, že „svoje stanovisko som napísal pánovi primátorovi".
Vyjadrenie k tejto téme nám poskytol tlačový tajomník MsÚ Michal Kaliňák. „V závere roka 2005 sa odborný časopis Príjmy a mzdy venoval niektorým aktuálnym problémom vo verejnej správe. Medzi iným aj nárokom starostu obce na príspevok na stravu počas pracovnej zmeny. V zmysle tohto usmernenia boli vtedajší primátor a rovnako zástupca primátora a poslanec dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie informovaní o pozastavení vyplácania príspevku na stravu formou stravných lístkov," uviedol Kaliňák a pokračoval: „V marci roku 2006 bol z dielne Združenia miest a obcí Slovenska adresovaný Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR list, v ktorom nebolo vyjadrené jednoznačné právne stanovisko k prispievaniu týmto predstaviteľov mesta na stravu. Preto sa v tejto veci vedúci kancelárie prednostu MsÚ listom obrátil na ministerstvo so žiadosťou o zaujatie jednoznačného stanoviska k tejto veci." Stanovisko z ministerstva mesto obdržalo 19. 4. 2006. V ňom bol prezentovaný názor, podľa ktorého „starosta (zástupca starostu) nemá nárok na príspevok na stravovanie podľa paragrafu 152 Zákonníka práce".
V auguste 2006 predložila na porade vedenia MsÚ vedúca finančného a plánovacieho odboru MsÚ stanovisko k nároku primátora mesta a jeho zástupcov na poskytovanie stravných lístkov v rámci závodného stravovania. „V stanovisku jeho predkladateľka vychádzala zo zákona č. 595/2003 Z. z. a novely tohto zákona platnej od 1. 1. 2006. Vedenie MsÚ súhlasilo s použitím analógie tohto zákona pre tento prípad poskytovania príspevku na stravu. Následne boli trom voleným predstaviteľom mesta vydané stravné lístky spätne od 1. 4. 2006. Na porade vedenia MsÚ sa zúčastnil aj hlavný kontrolór mesta, ktorý voči predloženej správe nenamietal," povedal hovorca, ktorý zároveň dodal, že súčasný primátor „od svojho nástupu nepoberá príspevok na stravu". Viceprimátora zatiaľ mesto nemá.
Oslovili sme aj bývalého zástupcu primátora mesta Stanislava Gobana (na snímke). „V novinách bol publikovaný názor pracovníčky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorý hovoril o tom, že starostovia a zástupcovia starostov nemajú nárok na stravné lístky. Osobne som sa zúčastnil školenia, kam som išiel namiesto vtedajšieho prednostu, na ktorom auditorka verejne vysvetľovala, že je to chybný výklad, lebo sme s mestským úradom v podobnom vzťahu ako v pracovnom pomere," uviedol S. Goban.
Podľa tohto výkladu majú aj títo funckionári nárok na gastrolístky, ale napríklad aj na diéty. „Diéty ani nikto nespochybňuje," podotkol. Podľa jeho slov mali na jeden kvartál (po spomínanom prvom článku) stopnuté stravné lístky, predtým a potom ich však už dostávali. Podľa jeho slov primátori, starostovia a ich zástupcovia chodia na úrad do práce a všade dostávajú stravenky. Na otázku, čo by bolo, ak by sa ukázalo, že lístky dostávali neoprávnene, odvetil: „Neviem."
Čo s tým, nevedia ani na radnici, ale Michal Kaliňák pripustil: „V prípade, že sa potvrdí podozrenie o neoprávnenom poberaní príspevku na stravu bývalým primátorom a jeho zástupcami, budeme žiadať bývalých funkcionárov mesta o náhradu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.