Po asi sedemročnom úsilí sa jej podarilo kúpiť plochu o výmere 1,7 hektára do svojho vlastníctva a plánuje realizovať čiastočnú rekonštrukciu Šarišského hradu.
Podľa primátora mesta Róberta Orosa, hrad získali do majetku mesta v roku 2006 a túto jar podniknú kroky, aby sa hradný areál stal zaujímavejšou turistickou atrakciou. V prvej fáze ho vyčistia a postavia hygienické zariadenia, malý amfiteáter a vyhliadkovú vežu za asi 20 miliónov Sk. Celkový projekt revitalizácie územia má hodnotu vyše 280 miliónov Sk. Pre mesto ho vypracovala prešovská firma AIS-PO, s. r. o. Mesto už dalo vypracovať projektovú dokumentáciu s podporou eurofondov a s vlastným päťpercentným príspevkom.
Ako povedal Oros, pozitívny zlom v ich snažení o získanie areálu nastal vtedy, "keď sa ukázalo, že plocha, na ktorej je postavený hrad, nie je v piatom stupni ochrany". Umožnilo to rýchlu dohodu s Lesmi SR, ktoré dovtedy spravovali majetok vo vlastníctve štátu. Oros ocenil, že sa dohodli na "veľmi rozumnej cene", meter štvorcový kúpili za 15 Sk. Dohodu schválilo Ministerstvo pôdohospodárstva SR.
Šarišský hrad bol prvým sídlom Šarišskej župy, žil tu rod Rákociovcov. Preto samospráva verí, že objekt sa podarí opraviť a komerčne využívať. V tomto smere má spory s pamiatkarmi, ktorí napríklad nesúhlasia so zriadením cesty pre autá. Ako Oros spresnil, ak nebude vopred jasné využívanie opraveného areálu, nepodarí sa im získať na realizáciu projektu financie zo zdrojov Európskej únie. S projektom už boli neúspešní v roku 2006, keď sa uchádzali o podporu z fondov Nórskeho kráľovstva. Spomedzi 400 žiadateľov skončil veľkošarišský projekt na 18. mieste, podpora sa ušla len prvým šiestim. Investora hľadajú ďalej a prostredníctvom Združenia miest a obcí Slovenska podali projekt aj na londýnsku burzu.
Autor: Veľký Šariš (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.