domácich obchodníkov. Stánky s podobným artiklom sme v minulosti mohli vidieť väčšinou na trhoviskách, no za posledné roky sa pomaly pretlačili až do blízkeho centra i na historické námestie. V Rožňave podniká niekoľko desiatok cudzincov, no Ázijci tvoria ich podstatnú časť.
Prílev obchodníkov z východu sa nepáči hlavne domácim podnikateľom. Sloboda podnikania však každému garantuje podnikať kdekoľvek a s čímkoľvek, čo sa neprieči zákonu. "Mestský úrad v Rožňave v súčasnosti eviduje desať obchodníkov čínskeho a vietnamského pôvodu. Mesto im nemôže zakázať podnikať na svojom území. Jedinou ich povinnosťou je ohlásiť u nás prevádzkovú dobu. Len pri odsúhlasení otváracích hodín sa dozvieme, že v meste pribudol ďalší podobný obchod," uviedla Zuzana Mazanová z Mestského úradu v Rožňave. Podľa jej slov sa cudzincom z východu u nás zapáčilo po účastí na trhoch a jarmokoch.
Domácim podnikateľom utekajú kšefty
Krivým okom sa na podnikateľov z východu pozerajú aj miestni podnikatelia obchodujúci s textilom a obuvou. "My chápeme, že mesto nemá oficiálne možnosti, na základe ktorých by obchod v meste korigovalo. Problém skôr vidím v tom, že každý môže predať, či prenajať svoju nehnuteľnosť, komu chce. A aj prenajímateľ sa snaží prenajať za čo najvyššiu sumu. Tú sú im schopní ponúknu práve títo Ázijci," myslí si podnikateľ s textilom, ktorý si neželal byť menovaný. Podľa našich informácií sa suma za prenájom tisíc štvorcových metrov vyšplhá ročne aj k štyrom miliónom korún. "Takúto sumu nie je žiaden podnikateľ v Rožňave schopný zaplatiť," povedal podnikateľ. Na otázku, či marža, ktorá pokrýva zisk a náklady jednotlivých podnikateľov nie je zbytočne premrštená, sme dostali väčšinou tú istú odpoveď. "Už dávno to nie je tak, že si mohol obchodník dovoliť vysoký rabat. Vysoká konkurencia, vysoké odvodové a daňové zaťaženie, nájom a vlastný plat. To všetko sú faktory, ktoré je treba zohľadniť. Nemyslím si, že niekto z nás tu bohapusto zarába. Najmä, ak tovar, ktorý predávame je od slovenských výrobcov. A ceny za kostým ušitý u nás a v Číne sa podstatne líšia," dodal podnikateľ.
Číňan: V Rožňave milí ľudia, veľa kupujú
Podebatovať o obchodoch priamo s Aziatmi bolo problematické. Drvivá väčšina z nich nehovorí po slovensky a na otázky týkajúce sa ich podnikania odpovedali tiež otázkou. "Aká kontrola? Máš papier? Ukáž! Si z úradu? Keď sme sa predstavili ako novinári, len záporne krútili hlavami a žiadali nás, aby sme ich predajňu opustili. Na margo domácich zákazníkov však nešetrili superlatívmi. "Dobrí ľudia, veľa kupujú, majú radi zľavy," povedal nám predajca, sídliaci na Šafárikovej ulici. Na otázku, či sú predavačky z radov domácich spokojné s platom, ktorý podľa našich informácii predstavuje len minimálnu mzdu, odpovedal. "Spokojné. Dám peniaze aj nohavice. Veľmi spokojné".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.