rokovanie, ktorého programom bolo hľadanie riešenia umiestnenia žiakov z Jarovníc (okres Prešov) na spomínanej škole. O tomto zámere sa dozvedeli z nášho denníka.
Okamžite začali biť na poplach. Obrátili sa na riaditeľa školy s otázkou, či do školy budú voziť rómske deti. „Dostal som množstvo mejlov od rodičov. Uviedli, že sú s našou školou spokojní, ale ak sem budú chodiť rómske deti, tak že ich dajú do inej," povedal nám riaditeľ ZŠ Bernolákova Štefan Harčarik (na snímke so zástupkyňou školy Monikou Bilou). Tvrdí, že spomínané rokovanie sa týkalo nerómskych žiakov z Jarovníc. Vedenie školy rómske deti na škole nechce, obáva sa úbytku svojich žiakov. „Z našej strany to nie je žiadny diskriminačný motív voči rómskym žiakom. Sme plne organizovaná škola s nerómskymi žiakmi a máme vytvorené športové triedy, jazykové a matematické triedy s vyššou náročnosťou, kde prevládajú nerómski žiaci," uviedol Š. Harčarik.
Spomínané riešenie odmietajú aj rómski rodičia. „My naše deti nedáme do Prešova. Ani za svet. Máme školu v obci. Bojíme sa, že sa prváčikom niečo stane," povedali nám. Aj podľa riaditeľa Š. Harčarika je pre prvákov výučba v domácom prostredí veľmi dôležitá. „Nerómskych žiakov, napríklad budúcich deviatakov, ktorí aj tak nastúpia o rok do prešovských stredných škôl, sme ochotní privítať aj z obce Jarovnice," dodal.
Podľa hovorcu Mestského úradu v Prešove Michala Kaliňáka riešenie tohto problému je v tejto chvíli neštandardné. „Obec by mala využiť najprv všetky možnosti na riešenie tohto problému a až vo chvíli, keď zlyhá posledná možnosť, by mala obec riešiť problém za pomoci iných, napríklad mesta," uviedol hovorca. Mesto je ochotné s obcou rokovať, až keď vyčerpá všetky možnosti.
Ani starosta obce Marián Kyjovský nepovažuje zvoz detí do prešovských škôl za správne riešenie problému. Obáva sa, že obec nebude schopná zabezpečiť to, aby rómske deti denne do školy skutočne nastúpili. V prípade tejto alternatívy náklady na dopravu musí preplatiť štát. Je teda na zváženie, či obnos peňazí, ktorý na tento účel štát použije, sa nedá využiť efektívnejšie - napr. na financovanie opravy kaštieľa či prístavby školy v obci.
V Jarovniciach sú postavené dve základné školy. Tú, ktorú navštevuje 200 nerómskych žiakov, postavili nedávno z eurofondov. Druhú - 1. základnú školu, ktorá bola postavená pred desiatkami rokov ako 16-triedka pre všetky deti z obce a má kapacitu 350 žiakov, navštevuje viac ako 800 rómskych detí. Vyučuje sa v nej v dvojzmennej prevádzke, kapacitne nepostačuje pre nástup nových prvákov. Napriek tomu, že obec od roku 1992 upozorňovala na tento problém, kompetentní ho neriešili. Zriaďovateľom oboch obcí je od roku 2002 obec.
„Máme haldu dokumentov, že sme na tento problém upozorňovali. Stavebné povolenie na prístavbu 1. základnej školy bolo vydané v roku 2002. Spolu s projektovou dokumentáciou tu štát v tom roku preinvestoval 4 milióny korún. Neskôr sa práce prerušili, nepokračovalo sa vo výstavbe, chýbali prostriedky. Obec nemá 40 miliónov na dokončenie. Žiadali sme o prostriedky z eurofondov, neuspeli sme. Tohto roku žiadame opäť, podali sme nové projekty," uzavrel starosta Kyjovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.