obsahu dusičnanov v prinesených vzorkách vody obyvateľov v okrese Poprad a ukážka čistenia vodného toku Husí jarok v úseku medzi ulicami Levočská a Kukučínova patrili k nim.
Prednášky sa týkali stavu rozvoja verejných vodovodov, monitoringu znečistenia v povodí Popradu a Dunajca, riadenia a zásobovania pitnou vodou a realizácie prvej etapy hydrotechnických opatrení po kalamite vo Vysokých Tatrách v roku 2004. Z prednáška Anny Oravcovej, ktorá sa zamerala na znečistenie vody vyplynulo, že zavedením čističky odpadových vôd sa stav akosti popradskej vody zlepšil.
Ako sa vyjadril aj investičný riaditeľ Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti Poprad, Peter Ďuroška,
"Dobudovanie čistiarne odpadových vôd v Poprade - Matejovciach, koncom roka 2006 umožňuje ďalší rozvoj regiónu. Doteraz nebolo možné odkanalizovávať vody, na niektorých úsekoch boli stavebné uzávery. Momentálne je čistiareň v skúšobnej prevádzke do októbra tohto roku. Vytvorila sa tak dostatočná kapacita na rozvoj mesta a jeho priľahlého regiónu."
Čo sa týka situácie po kalamite v Tatrách, podľa riaditeľa Závodu povodia Dunajca a Popradu Slovenského vodárenského podniku - Košice Antona Baláža, finančné prostriedky získané z európskych fondov, pokryli v roku 2006 hydrotechnické a protipovodňové práce na údržbách vodných tokov v tatranskej a podtatranskej oblasti. Zvýšená pozornosť bola venovaná usmerneniu tokov, zvýšeniu kapacity korýt, stabilizácii ich dna, opevneniu a prečisteniu brehov od nánosov. Ako ďalej Baláž povedal, je to len prvá etapa z celkového súboru opatrení, ktoré bude potrebné vykonať pre minimalizáciu povodňových škôd.
Autor: Zuzana FABIANOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.