Novej Vsi s pôsobnosťou pre okresy Spišská Nová Ves, Levoča a Gelnica vlani skontrolovali 1 805 maródov a zistili porušenie liečebného režimu v 35 prípadoch. Hoci nejde o vysoké číslo, v celoslovenskom rebríčku sa kvôli nemu dostala Spišská Nová Ves na druhé miesto za Starú Ľubovňu, kde odhalili 38 prípadov zneužívania maródky.
„Riešili sme 35 hlásení o porušení liečebného režimu. V desiatich prípadoch nedošlo k hmotnému postihu, neprítomnosť pacientov bola ospravedlnená lekárom. Vo zvyšných prípadoch sme uplatnili hmotný postih," informovala vedúca odboru lekárskej posudkovej činnosti MUDr. Viera Mikolajová. Znamená to, že odo dňa, kedy kontrola našla maróda pri práci alebo ho doma nenašla vôbec, zastavila Sociálna poisťovňa vyplácanie dávok nemocenského poistenia. Spomínaným 25 previnilcom nevyplatili spolu 73-tisíc korún. Iný postih za zneužívanie maródky, v úradnej terminológii za porušovanie liečebného režimu, neexistuje. Pokutu môže pacient dostať len vtedy, ak sa počas práceneschopnosti zdržiava na inej adrese, nie v mieste trvalého bydliska, a neoznámi to lekárovi ani pobočke Sociálnej poisťovne.
Minuloroční vinníci figurujúci v štatistike doplatili väčšinou na to, že doma pracovali alebo išli na nákupy mimo určených vychádzkových hodín. Pracovníčky poisťovne si pamätajú aj prípad vážne chorého muža s diagnózou ochorenia srdca, ktorého našli doma rúbať drevo. Porušovanie liečebného režimu je podľa riaditeľky pobočky Sociálnej poisťovne v Spišskej Novej Vsi Ing. Jany Babikovej celoslovenským javom. Spišiaci nie sú iní, než pacienti z iných regiónov, vysoký počet zistených zneužívaní maródky má podľa jej slov iný dôvod. „Naša pobočka vždy patrila k tým, kde bola efektívnosť dodržiavania liečebného režimu na vysokej úrovni," zdôrazňuje. Znamená to, že ak napríklad pacienta kontrola nenájde doma a ten sa dodatočne preukáže potvrdením o návšteve lekára, pracovníčky poisťovne sa neuspokoja s predloženým papierom a overujú, či skutočne na ošetrení bol. Mnohokrát sa ukáže, že si maród len vyžiadal potvrdenie o návšteve.
Spišiaci sú rekordérmi aj v počte a trvaní maródiek. „Máme oveľa viac práceneschopných, ako je celoslovenský priemer. Dĺžka PN je 48,3 dňa, kým celoslovenský priemer je 38,6," objasňuje J. Babiková.
Zo skúseností posudkových lekárov Sociálnej poisťovne vyplýva, že v mnohých prípadoch sa vystavuje dočasná pracovná neschopnosť z taktických dôvodov. Napríklad, keď človek stratí zamestnanie a je v ochrannej lehote, dá sa lekárom vypísať na PN s niektorou z osvedčených diagnóz, ako napr. bolesti chrbtice. Tieto prípady nie je ľahké dokazovať a ich počet neklesá. Aj kvôli tomu je novoveská pobočka Sociálnej poisťovne spomedzi 38 pobočiek v ukazovateľoch vývoja dočasnej pracovnej neschopnosti na nepopulárnych miestach v rámci Slovenska. Vlani vyplatila na dávkach nemocenského poistenia takmer 122 miliónov korún.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.