Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Kontrola v Prešov Reale odhalila závažné skutočnosti!

Prešov - Výsledky kontroly v spoločnosti Prešov Real, s. r. o., ktorou poslanci v januári poverili hlavného kontrolóra mesta, predložil Milan Tkáčik

na minulotýždňové rokovanie mestského zastupiteľstva. Poslanci uznesením zobrali správu na vedomie a zároveň zaviazali primátora, aby návrh konkrétnych opatrení z vykonanej kontroly predložil na rokovanie zastupiteľstva v máji.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kontrolór skonštatoval, že od zainteresovaných, teda ani od exkonateľa spoločnosti Jozefa Kislíka, v stanovenom termíne neprišli ku kontrole žiadne námietky. O stanovisko k výsledkom kontroly požiadal exkonateľa spoločnosti a zároveň poslanca mestského zastupiteľstva Jozefa Kislíka (KDH) aj primátor Pavel Hagyari. „Kto si chce vypočuť môj názor, som pripravený na individálny rozhovor s každým," zareagoval Kislík.

SkryťVypnúť reklamu

Údiv nad stanoviskom exkonateľa Realu neobhajovať sa vyslovil poslanec Ľudovít Malaga (ĽS-HZDS). Zároveň položil otázku bývalému predsedovi dozornej rady Realu, poslancovi za KDH Stanislavovi Gobanovi. Chcel počuť, prečo nájomca Ladislav Goban z firmy Lagon mal znížený nájom v priestoroch na Švábskej ulici o 50 percent. Zdôraznil, že zníženie nájmu v týchto priestoroch už žiadal predchádzajúci nájomca a nebolo mu to umožnené. Stanislav Goban na to uviedol, že nájomca Goban v priestoroch na Švábskej ulici nevykonával ziskovú činnosť, ale opravoval elektrospotrebiče, čiže robil činnosť v prospech obyvateľov a preto jeho žiadosti o zníženie nájmu vyšla nebytová komisia v ústrety: „Nerozhodla o tom dozorná rada Prešov Realu, ale nebytová komisia zastupiteľstva," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Poslankyňa Marta Kollárová (NEKA) v rozprave uviedla, že sa snažila vypočítať škodu, ktorá počas rokov 2005 a 2006 v tejto spoločnosti vznikla. Nepodarilo sa jej to, lebo isté položky sa podľa nej vyčísliť nedajú, ako príklad uviedla netrasparentné cestovné náklady. Žiadala, aby exkonateľ vysvetlil svoje konanie a požadovala aj to, aby sa vymáhala náhrada vzniknutej škody.

Ku správe o kontrole diskutovali aj ďalší poslanci. Jozef Kužma (SDKÚ-DS) uviedol, že čo sa týka zodpovednosti, za pochybenia je ťažko vytiahnuť na oltár spravodlivosti jedného, keď vina je na viacerých, tak dozornej rade, ako aj zamestnancoch.

Poslanec Vasiľ Janko (SDKÚ-DS) si vraj správu prečítal s úžasom: „Zistil som, akým zvláštnym spôsobom sa dá narábať s mestským majetkom. Na čo existovala dozorná rada, valné zhromaždenie a ďalšie kontrolné orgány? Ako sa mám cítiť ako poslanec, keď sa zistia takého fakty týkajúce na nakladania s mestským majetkom? Pritom ide o peniaze krvopotne získané z daní občanov. Je to výsledok rodinného výberu, konatelia sa vyberali bez psychotestov, z vôle politickej strany."

SkryťVypnúť reklamu

Diskusiu uzavrela poslankyňa Štefánia Andraščíková (NEKA), ktorá zdôraznila, že pre kontrolný mechanizmus v mestských firmách treba hľadať systémové riešenie.

Nakoniec sa slova ujal hlavný kontrolór. Podľa neho v prípade hospodárenia v spoločnosti Prešov Real pochybilo tak mesto, ako aj konateľ, ale aj ďalší ľudia. Dodal, že aj nebytová komisia porušila smernicu, keď v niektorých prípadoch súhlasila s nulovým nájomným.

Čo na to exkonateľ Kislík? Oslovili sme ho s otázkou, prečo na rokovaní zastupiteľstva sa neobhajoval... „Mal som pripravený osemstranový materiál, ale usúdil som, že nemalo zmysel to tam čítať," povedal. Uviedol, že tvrdenia v správe hlavného kontrolóra sú zväčša účelové.

Čo sa týka spoločnosti Prešov Real, s. r. o., a jej exkonateľa, Okresné riaditeľstvo PZ, Úrad justičnej a kriminálnej polície v Prešove začal v marci trestné stíhanie pre podozrenie z trestných činov porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, podvodu a tiež prečinu zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Čo odhalila kontrola

Mesto Prešov nevytvorilo v zakladateľskej listine spoločnosti Prešov Real, s. r. o., dostatočné možnosti pre hájenie svojich záujmov, najmä čo sa týka zmien organizačnej štruktúry a ovplyvňovania mzdovej politiky. Rozhodovanie v týchto otázkach bolo ponechané na konateľa, čo je nadštandardné.

Konateľ Jozef Kislík nastúpil do spoločnosti v 19. decembri 2003 na funkciu riaditeľa. Pracovnú zmluvu mal uzatvorenú na dobu určitú počas uvoľnenia Stanislava Kahanca na výkon verejnej funkcie, najdlhšie na 3 roky. Základnú mesačnú mzdu mal 24 000 Sk. Dňom 29. decembra 2003 sa však stal konateľom na základe uznesenia zastupiteľstva. Keďže nebol uvoľnený z funkcie riaditeľa, stal sa súčasne konateľom i riaditeľom. 29. decembra 2003 mal ako riaditeľ podpísanú aj novú pracovnú zmluvu primátorom. Jozef Kislík však už ako konateľ pre riaditeľa Kislíka (teda sám sebe) podpísal 4 dodatky k pracovnej zmluve, v ktorých si postupne zvýšil základnú mzdu na 27 800 korún, pri zachovaní všetkých mzdových zvýhodnení. Tými sú 40-percentné prémie prepočítanej mesačnej mzdy, polročné odmeny do výšky 2,5-násobku základnej mzdy, trinásty plat do výške 2,5-násobku základnej mzdy a mimoriadne odmeny na základe písomného rozhodnutia konateľa. Dňom 6. februára 2006 si Kislík zmenil pôvodnú pracovnú zmluvu na dobu neurčitú.

Hlavný kontrolór k tomu dodal, že Jozef Kislík ako konateľ mal v roku 2005 vyplatené aj odmeny vo výške 40-tisíc Sk a v roku 2005 tiež vo výške 40-tisíc korún. Schválila mu ich dozorná rada. Odmenu konateľovi však má schvaľovať valné zhromaždenie. Odmeny dozornej rade zase schvaľoval konateľ Kislík. Toto tiež nebolo v súlade so zákonom, pretože mali byť schvaľované valným zhromaždením. Pritom dozorná rada zasadala iba raz ročne, v štatúte má však povinnosť zasadať štvrťročne.

Hlavný kontrolór mal vo svojej správe výhrady aj voči mzdovej a personálnej agende spoločnosti. Zamestnanci mali každý mesiac vyplatené mzdové zvýhodnenia v hornej hranici, avšak bez zdôvodnenia, mali aj trinásty plat, čo bolo nadštandardné v porovnaní s ostatnými organizáciami mesta napojenými na mestský rozpočet, ako aj v porovnaní s priemerným platom v regióne. Priemerná mzda v spoločnosti Prešov Real bola v roku 2005 - 22 019 korún a v roku 2006 - 23 681 Sk.

Milan Tkáčik konštatoval v správe aj to, že finančné prostriedky vynaložené v súvislosti s plnením zmluvy o právnej pomoci boli firmou vynaložené neefektívne, pretože firma zamestnávala právničku. Celkove za dva roky ide o sumu 392 700 korún. Jeho výhrady sa týkali aj postupov pri verejnom obstarávaní, tiež dodržiavania smernice o určení výšky nájmu. Uvádza sa napríklad, že spoločnosť Prešov Real, ktorá využíva priestory na Slovenskej ulici, za ne neplatila nájom. Mesto týmto ročne stratilo príjem zhruba 359 000 Sk. Porušenia skonštatoval kontrolór aj pri evidencii faktúr a účtovných dokladov a tiež cestovného. Tkáčik jej evidenciu označil za netrasparentnú.

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 037
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 674
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 157
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 288
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 234
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 171
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 017
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 887
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 769
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 858
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 608
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 160
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 833
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 602
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 152
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 778
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Pellegrini

Strana, ktorá vznikla ako alternatíva k Smeru a sľubovala slušnosť, dnes legitimizuje vládu extrémistov a dezinformátorov.


41
Viktor Vincze

Vincze viedol v televízii spravodajské odbory.


a 1 ďalší 49
Donald Trump telefonoval v pondelok s Vladimirom Putinom.

Trump a Putin volali zhruba dve hodiny.


73
V strede končiaci starosta Petržalky Ján Hrčka, vľavo jeho nástupkyňa Iveta Jančoková.

Končiaci starosta sa kontrolám nebráni.


a 1 ďalší 18
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 769
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 858
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 608
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 160
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 833
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 602
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 152
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 778
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu