spracovaním drevnej kalamitnej hmoty. Lesníci tak urobia na základe rozhodnutia Obvodného lesného úradu v Poprade a stanoviska Krajského úradu životného prostredia v Prešove. Vývozom kmeňov chcú národnú prírodnú rezerváciu ochrániť pred premnožením podkôrneho hmyzu a zároveň predísť možnému vzniku požiarov v oboch dolinách.
Podľa informácií z riaditeľstva ŠL TANAP z kalamitného územia poškodeného víchricou v novembri roku 2005 sa vyvezie asi 25-tisíc z celkových 55-tisíc metrov kubických smrekových kmeňov. Tie sa nachádzajú v štvrtom stupni ochrany prírody. „Spracovanie kalamity bude trvať niekoľko týždňov. Spracovanie bude vykonávať firma dodávateľským spôsobom. Vybraná bola priamym zadaním," doplnil hovorca ŠL TANAP Marián Šturcel.
Opodstatnenosť spracovania kalamitnej drevnej hmoty správcom štátnych pozemkov v TANAPe potvrdila aj štúdia posúdenia vplyvu navrhovanej činnosti na priaznivý stav predmetu ochrany v NPR Tichá a Kôprová dolina. Jej vypracovaním bola poverená Štátna ochrana prírody v Banskej Bystrici a Národné lesnícke centrum vo Zvolene po dohode ministrov životného prostredia a pôdohospodárstva v decembri minulého roku.
Proti likvidácii následkov kalamity v oboch dolinách viackrát ostro protestovali rôzne ochranárske združenia. Podľa nich by sa územie národnej prírodnej rezervácie malo ponechať na samovývoj, pretože ide o územie so vzácnymi biotopmi. Podľa náčelníka Lesoochranárskeho združenia Vlk Juraja Lukáča má toto rozhodnutie niekoľko dôležitých aspektov. „Každý, kto ide vykonávať činnosť, ktorá môže poškodiť biotopy národného alebo európskeho významu alebo biotopy chránených druhov živočíchov, musí žiadať o súhlas príslušný orgán životného prostredia. Navyše na tomto území je podaný návrh na novú rezerváciu Tichá dolina a platí tam predbežná ochrana. ŠL TANAP o žiaden súhlas nepožiadali a určite takýto súhlas nemôže na území TANAPu nahradiť rozhodnutie obvodného lesného úradu, ktorý nie je kompetentný rozhodovať vo veciach, o ktorých rozhoduje rezort životného prostredia," myslí si J. Lukáč.
Podľa neho takmer všetky doterajšie požiare, vrátane posledných, vznikli na spracovanej kalamite. „Je to spôsobené tým, že nespracovaná kalamita horí podstatne ťažšie, ako suché raždie. To zostáva na slnečných svahoch po spracovaní kalamity, kde navyše ešte lesní robotníci spaľujú zbytky po ťažbe," uzavrel lesoochranár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.