v prírode v Rejdovej, Spojenej školy v Prakovciach a SOU A. Stodolu v Košiciach skontrolovali aj SOU stavebné v Spišskej Novej Vsi. A práve tu našli najviac nedostatkov a porušení zákona.
„Závažnejšie nedostatky boli zistené v oblasti financovania a hospodárnosti použitia bežných výdavkov, vo verejnom obstarávaní a v účtovníctve," uvádza sa v správe hlavného kontrolóra. Spolu 68 zistení ohodnotili na viac ako 3 milióny korún. K najvážnejším patrí porušenie zákona o verejnom obstarávaní, ku ktorému došlo v roku 2005 pri nákupe tovarov a služieb v hodnote 1 milión 171-tisíc korún, a to bez použitia metód a postupov verejného obstarávania. O rok nato sa škola pri zadávaní zákaziek nepoužila postupy verejného obstarávania pri nákupe tovarov a služieb za ďalších 343-tisíc korún.
„Kontrola bola zameraná na roky 2005 a 2006, niektoré nedostatky vznikli v minulosti, niektoré zmluvy boli podpísané ešte za čias predchádzajúceho vedenia," hovorí súčasný riaditeľ SOU stavebného Ing. Ladislav Krajňák (na snímke).
Priznáva, že najväčším problémom je práve verejné obstarávanie, kedy pri zabezpečení stravovacích poukážok pre zamestnancov neboli dodržané zákonné postupy. „V roku 2006 sme dali vyškoliť dvoch zamestnancov tak, aby boli odborne spôsobilí na verejné obstarávanie. Takéto nedostatky by sa už nemali vyskytnúť," tvrdí L. Krajňák.
Kontrola vyčíta vedeniu učilišťa aj to, že vlani vyplatilo svojim zamestnancom odmeny vo výške spolu 935-tisíc korún, pritom ku koncu roka nemalo zaplatené faktúry za elektrinu, teplo a odvoz odpadu. „Rozpočtové prostriedky mali byť prednostne použité na úhradu záväzkov za dodávku tepla, elektrickej energie a odvoz komunálneho odpadu. Došlo k porušeniu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy a zásad finančného hospodárenia škôl a školských zariadení," konštatuje hlavný kontrolór. L. Krajňák vysvetľuje, že nezaplatené faktúry za energie súvisia s ich vyššou spotrebou, s čím škola vo svojom rozpočte nepočítala. „Záväzky vznikli na základe zvýšenej spotreby energií a vystavenia faktúr na prelome rokov 2006 a 2007. Odmeny neboli vyplatené na konci roka. Boli vyplácané mesačne za rôzne projekty a iné činnosti. Z veľkej časti išlo o financie z európskych zdrojov a projektov získaných cez úrad práce. Zo zdrojov KSK bolo na tento účel použitých len 88-tisíc korún," dodáva.
Kontrolóri KSK vyčítajú škole tiež porušenia zákona o účtovníctve, zákona o cestovných náhradách, zákona o majetku vyšších územných celkov a ďalších noriem. Navrhujú trojtisícovú pokutu a nápravu zistených nedostatkov. Správou o kontrole sa budú zaoberať poslanci zastupiteľstva KSK už v pondelok. Riaditeľ stavebného učilišťa zdôrazňuje, že k odstráneniu nedostatkov dôjde v priebehu najbližších mesiacov. „Škola prijme do 3. mája opatrenia na odstránenie nedostatkov, ktoré sme povinní splniť do 31. augusta. Niektoré opatrenia sa už plnia. Vyvodíme sankčné dôsledky voči zodpovedným zamestnancom vo forme odňatia nenárokovateľnej zložky platu," uzavrel riaditeľ školy.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.