platnosti od roku 2005, spôsobil v praxi totálny chaos. Okrem iného upravuje tvorbu úspor pre deti žijúce v detských domovoch (DD). O úspory sa musia postarať obce a mestá, a šetriť peniaze pre deti, ktorých sa to týka, už mali začať od januára tohto roku.
Riaditeľka DD v Tornali Magdaléna Szobonyová však tvrdí: "Do dnešného dňa na účty detí neprišiel ani halier". Prvým problémom, ktorý sa ukázal až v praxi je otázka, kto má vôbec sporiť. Zákon totiž hovorí, že sporiť má obec, v ktorej má dieťa obvyklý pobyt. Termín obvyklý pobyt však žiaden zákon nerieši. "Tri deti, pre ktoré sa už majú vytvárať úspory, mali trvalý pobyt v Hucíne, bývali s rodičmi v Jelšave a matka po rozchode s otcom býva v Žiari. Čo v tomto prípade platí pre formulu obvyklý pobyt? Samozrejme, obce sa tak vyhovárajú jedna na druhú," hovorí Jana Švecová z ÚPSVaR v Revúcej. Aj podľa nej má zákon množstvo nejasností. "Dotazovali sme sa niekoľkokrát, nik z kompetentných nám neodpovedal," povedala.
Nevysvetleným prvkom v zákone je tiež nakladanie s usporenými financiami. Rodičia totiž môžu začať špekulovať v zmysle: Dám deti na niekoľko rokov do domova, nasporia im, potom ich vezmem späť a ako zákonný zástupca získam aj ich úspory. Má rodič na to právo? Nemá? Kto a kedy bude môcť disponovať financiami, ktoré nasporí obec? Deti? Kedy? V 18. roku života, alebo v čase, keď opustia DD ako mladí dospelí v 25. roku života? "Nevieme ani to," odpovedá J. Švecová. Ďalším problémom je vymáhanie úspor. Čo v prípade, že obec, ktorá má sporiť, tak neurobí. " V prípade, že obec si túto zákonnú povinnosť nebude plniť dobrovoľne, bude podaný návrh na súd a vymáhať sa bude ako každá pohľadávka finančného charakteru," uviedla hovorkyňa MPSVaR Oľga Škorecová. Podľa jej slov je za tvorbu úspor zodpovedný štatutárny zástupca obce, ktorý je práve vo funkcii. Ten teda preberá na seba zodpovednosť aj za svojich predchodcov. Otázka však pokračuje ďalej, kto má úspory od obce vymáhať. "Zrejme domovy. No neviem si to predstaviť. Súdy, exekúcie... ten, čo toto vymyslel, nemal ani šajnu o tom, čo sú to detské domovy," povedala riaditeľka DD Magdaléna Szobonyová.
V súvislosti s danou témou nás O. Škorecová odporúčala obrátiť sa na príslušné úrady práce, v kompetencií ktorých je riadiaca a kontrolná činnosť DD. Ako sme však už uviedli v úvode, úradníci tiež nedisponujú potrebnými informáciami. A starostovia sa do vytvárania úspor nehrnú. Obecné rozpočty im to totiž nedovoľujú.
V tomto roku sa deťom sporí 1 886 korún mesačne. Výška sporenia je vypočítaná z priemerných bežných výdavkov na jedno dieťa žijúce v DD za predchádzajúci rok. Z tejto sumy, ktorá v minulom roku predstavovala 226 300 korún, sa vyráta desať percent z jednej dvanástiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.