prípojky. Rovnako je to aj s kanalizáciou. Kanalizačné vedenie už sčasti pokrýva obec, ale chýba čistička odpadových vôd. Podľa slov starostu Jozefa Gardošíka, dostavba vodovodu a kanalizácie patrí k prioritám obce. Nie je to však ľahká úloha. Na jednej strane stoja peniaze a na druhej fakt, že súčasný - jediný zdroj vody pre Olcnavčanov dnes už nepostačuje.
"Potrebné je nájsť náhradný zdroj vody, aby kapacitne postačoval a bol aj dosť blízko obce. Zdroj vody je základ a vtedy sa obec môže pustiť do vlastného vodovodu. Pokiaľ ho nemá, musí sa združovať s vodárenskou spoločnosťou. To, čo sa v obci doposiaľ na vodovode urobilo je fajn. Otázne je, či sa nám podarí získať náhradný zdroj vody alebo sa napojíme na vodárenskú spoločnosť, v ktorej sme akcionármi. Máme už nejaké veci ohľadom náhradného zdroja vyhliadnuté, no nerád by som niečo dopredu hovoril, je to na dlhé lakte," priblížil aktuálnu situáciu starosta Olcnavy.
Ako zdôraznil, problém s vodou však v obci je. Pôvodný zdroj je od obce vzdialený približne 1 km. Keď je však sucho ľudia pociťujú nedostatok vody. A preto viaczdrojové zásobovanie vodou by situáciu vyriešilo. "Časť obce ostane napojená na pôvodný zdroj a ďalšia sa napojí na náhradný zdroj vody. Z aktuálneho zdroja momentálne čerpá asi jedna tretina obce, zásobovanie zvyšku je potrebné vyriešiť. Ľudia sa momentálne zásobujú vodou z vlastných studní. V obci však máme školu, kultúrny dom, niekoľko podnikateľských subjektov. Takže zásobovať vodou potrebujeme aj v týchto prípadoch," uviedol starosta obce, ktorá má v súčasnosti 997 obyvateľov.
"My vodu berieme z vlastnej studne. Keď je však dlhšie sucho, máme s vodou problémy, stráca sa. Nový zdroj vody je nevyhnutnosťou a s ním súvisiace napojenie na obecný vodovod. Samozrejmosťou je vybudovanie domových prípojok. Nedostatok vody riešime tak, že úžitkovú vodu berieme z miestneho Rajka, pretekajúceho obcou. Ja osobne tam chodím plákať bielizeň, keď ho vyperiem. Čo sa týka pitnej vody, tak tá je najlepšia z prameňa Belá. Je to čistá a zdravá voda," podelila sa o svoju každodennú skúsenosť s vodou Olcnavčanka Mária.
Anton Kohler obýva časť obce zvanú Palenčáreň. Tam vodovodné ani kanalizačné potrubie ešte nedotiahli. Ľudia v tejto časti obce majú vlastné studne, ktoré vodou zásobuje blízky lesný prameň. "Vodu mám v poriadku a som s ňou spokojný. Máme spoločnú studňu so synom a jeho rodinou a postačuje nám. Ľudia, ktorí bývajú v tejto časti by skôr privítali kanalizáciu. No rozhodujúce sú peniaze a tých je málo," zdôraznil A. Kohler.
Podľa slov J. Gardošíka, prioritou je dobudovanie domových vodovodných prípojok. "Týka sa to všetkých domov v obci. Keď položíme domové prípojky môžeme potom začať s rekonštrukciou obecných komunikácií, ktoré po výkopových prácach ostali rozkopané. Domové prípojky si vieme poriešiť svojpomocne. Čo sa týka samotnej výstavby čistiarne, projekt bol na ňu vypracovaný v roku 1993-94. Odvtedy sa technológia i ceny zmenili. Musíme urobiť nový projekt. Máme už nejaké predbežné návrhy na výšku investície. Pôjde približne o 14 miliónov korún. Na technológiu potrebujeme 6 miliónov a na stavbu ďalších 8 miliónov korún. No aj tu by sme mohli nejaké peniažky ušetriť. Práce na stavbe by sme si rovnako z časti poriešili svojpomocne. O peniaze na túto investíciu sa budeme uchádzať v rámci Enviromentálneho fondu a niečo pripravujeme aj cez europrojekty," dodal J. Gardošík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.