pracovných miest, formou nenávratných príspevkov, nevzbudil u podnikateľov v Revúckom a Rožňavskom okrese príliš veľa nadšenia. Hoci v iných okresoch sa podnikatelia za dotáciami priam pobili, Gemerčania už vtedy "cítili", že to nie je to pravé orechové. Jednou z podmienok totiž bolo udržať novovytvorené pracovné miesto dva roky. Dnešná prax ukazuje, že sa to niektorým z nich nepodarilo a dotáciu musia vrátiť. Samotná výzva, zdá sa, nebola nastavená tak, aby z jej siete napokon nevypadli aj tí podnikatelia, ktorým úrady dotáciu na základe splnenia podmienok schválili. Úrady sa však bránia tvrdením, že na prísnosť podmienok uchádzačov upozorňovali.
"Pravdou je, že v súvislosti s uvedenou výzvou, boli problémy. Týkali sa najmä živnostníkov, ktorí síce podmienky na získanie dotácie splnili, no miesto nedokázali udržať. Napríklad živnostníci zameriavajúci sa na zemné výkopové práce," povedala riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Revúcej Viera Hanesovská.
V Revúcej sa podarilo prostredníctvom spomínanej výzvy vytvoriť 78 pracovných miest. Podľa tamojších pracovníkov úradu práce je aj toto "Božím darom" pretože nezamestnanosť v okrese je vždy veľmi vysoká. "Pravdu povediac tešíme sa aj tým 78 miestam. Aj u nás však došlo k niekoľkým odstúpeniam od dohody a niekoľkí podnikatelia už príspevok aj vrátili. V štádiu riešenia máme v tejto dobe asi 700-tisíc korún, ktoré nám ešte musia subjekty vrátiť. Viac ako 200-tisíc už úrad získal späť," uviedla Rita Hreňová z ÚPSVaR v Revúcej.
V Rožňavskom okrese sa do výzvy zapojilo 53 subjektov a podarilo sa tam zamestnať 169 ľudí. Do dnešného dňa zamestnávatelia udržali 150 pracovných miest. "Devätnásť podnikateľov bolo nútených dotáciu vrátiť a to z niekoľkých dôvodov. Buď nevytvorili pracovné miesto, prípadne sa im ho nepodarilo udržať počas dvoch rokov. Niektorí podnikatelia pri preobsadení vytvorenej pracovnej pozície, neobsadili miesto typovo rovnakým uchádzačom o zamestnanie, než za akého mu bola dotácia poskytnutá," uviedla Andrea Rudnayová z ÚPSVaR v Rožňave.
Rožňavskému úradu práce dodnes vrátili podnikatelia 166 711 korún. Výška príspevku na mzdu pre jedného nezamestnaného sa v závislosti od jeho znevýhodnenia pohybovala od 58- do 112-tisíc korún. V priemere sa teda na jedno nové miesto poskytlo približne 85-tisíc korún. Keďže v Rožňavskom okrese má príspevok vrátiť 19 subjektov, do kasy tamojšieho úradu práce musí ešte prísť približne 1,6 milióna korún. Táto suma však môže byť skrátená o alikvotnú časť doby, počas ktorej zamestnávateľ pracovné miesto udržal. "Každého sme na prísnosť podmienok dopredu upozorňovali. Sami podnikatelia si vytvárali a predkladali projekty, kde deklarovali, že vytvorené miesto udržia počas doby dohodnutej v zmluvných podmienkach," dodala A. Rudnayová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.