fázy. Mesto Bardejov totiž podpísalo s exekútormi mimosúdnu dohodu. V rámci nej im mesto zaplatí finančné vyrovnanie 2,2 milióna korún (bez DPH). Túto informáciu dal poslancom hlavný kontrolór mesta Vladimír Harajda na utorkovom rokovaní zastupiteľstva.
Pripomíname, že bardejovskí poslanci riešili problém s exekučne zablokovaným majetkom vo februári na mimoriadnom zastupiteľstve. Vtedy schválili, že mesto uhradí všetky nevyhnutné nároky súvisiace s exekúciou. V predložených materiáloch vtedy stálo, že exekútori od mesta požadujú 32,256 milióna korún. Keď sme sa však primátora Borisa Hanuščaka v marci opýtali, koľko financií na exekúciách už mesto zaplatilo, skonštatoval, že 33 až 34 miliónov. Napriek tomu malo mesto v marci zablokovaný ešte celý nehnuteľný majetok a niekoľko účtov. Rovnaká situácia bola aj v utorok počas rokovania mestského zastupiteľstva.
Na podpísanie mimosúdnej dohody reagoval odmietavo poslanec Dušan Divulit (SNS). Zdôraznil, že vo februári na mimoriadnom zastupiteľstve sa schválilo aj to, že mesto má vyvinúť úsilie smerujúce k úspešnému ukončeniu dlhoročného súdneho sporu v prospech mesta: „Teraz sa urobil presný opak," povedal. Argumentoval aj tým, že exekučné konanie je jedna vec a mimosúdne vyrovnanie druhá. Podľa neho na mimosúdnu dohodu bolo potrebné schválenie v zastupiteľstve.
Divulit sa pozastavil nad tým, že vo februári na mimoriadnom zastupiteľstve odznel argument, že 15 miliónov korún po navrátení SOS do majetku mesta sa nezaplatilo preto, lebo presne toľko bol ušlý zisk na nájomnom: „Povedalo sa, že po vyhranom súdnom spore sa pätnásť miliónov mestu vráti. A teraz sa podpíše mimosúdna dohoda. Čiže nijakých 15 miliónov nebude. Všetko je to čistá strata pre mesto. Pán primátor, za túto nášľapnú mínu ste zodpovedný vy. Lebo to, že sa mesto zbavilo súdneho sporu, nie je úspech, ale prehra," odkázal primátorovi.
Primátor zareagoval konštatovaním, že po februári sa objavili ďalšie nároky exekútorov: „Dosiahli dvanásť miliónov korún, preto sme začali mimosúdne rokovania. Dohodli sme sa na 2,2 milióna." Na margo zavinenia povedal, že ak treba vyšetrovaciu komisiu, on sa jej nebráni: „Ja som túto mínu nepoložil." Primátor tým myslel, že kúpnopredajnú zmluvu o predaji budovy SOS v roku 1999 nepodpisoval on, ale jeho predchodca. „Nepovedal som, že ste ju položili, ale následným konaním ste na ňu stúpli a ona explodovala," pokračoval Divulit. Na mysli mal to, že keď sa majetok SOS vrátil do majetku mesta, mesto nevrátilo nájomcovi 15 miliónov korún, ale rozhodlo sa súdiť o ušlý zisk na nájomnom. „Pán poslanec, aj vy ste mohli dať návrh, aby sme zaplatili, ale neurobili ste to. Ja nie som právnik, konal som na základe právnych analýz, ktoré si mesto dalo v tomto smere vypracovať. Bohužiaľ sa ukázali nie celkom správne," oponoval primátor.
Podľa jeho slov teraz stála otázka tak, či k už zaplateným 34 miliónov treba doplatiť ďalších 12 miliónov „a súdiť sa ďalej, alebo súdne spory zastaviť. Doteraz však všetky naše kroky boli na súde zamietnuté." Divulit opäť pridal poznámku: „V tomto zastupiteľstve vládne anarchia. Opakovane som žiadal o právny výklad, aby sa stanovila miera zodpovednosti. Nikto vás, pán primátor, nebude vešať, ale niekto v roku 2003 rozhodol, že nezaplatíme a ideme sa súdiť. Teraz si chránime holú kožu, aby samospráva mohla ďalej fungovať. Tiež vám pekne ďakujem, že ste tú mínu spod vašich nôh hodili na nás, poslancov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.