finančnú kontrolu v Škole v prírode v Rejdovej. Z výsledkov kontroly zaujala, okrem iného, jedna veta, podľa ktorej "škola dosahuje také hospodárske výsledky podľa výkazov za rok 2005 a 2006, že splnila podmienku (tržby pokrývajú viac ako 50 percent výrobných nákladov počas najmenej dvoch po sebe bezprostredne nasledujúcich rokoch) na zrušenie príspevkovej organizácie podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy a má byť k 31. 12. 2007 zriaďovateľom zrušená".
Hrozivo znejúcu vetu vysvetlil riaditeľ školy Tibor Krištof: "Nejde o fyzické zrušenie, len o zmenu formy hospodárenia, o pretransformovanie z príspevkovej na rozpočtovú organizáciu, alebo na inú formu. Príspevková totiž funguje tak, že 50 percent nákladov vykrýva škola z vlastných príjmov a 50 percent z príspevkov od zriaďovateľa. Naša škola v kontrolovanom období prekročila vlastné príjmy a dosiahla viac ako 50 percent celkových nákladov, zo zákona by teda mala byť zmenená na inú formu hospodárenia".
Škole v prírode v Rejdovej, ktorá je jediná svojho druhu v celom Gemeri už od roku 1994, by táto zmena mohla v konečnom dôsledku pomôcť. Už teraz totiž poskytuje služby klientom nielen materských a základných škôl, ale aj stredoškolákom, vysokoškolákom a dospelým zamestnancom rôznych podnikov. Vo svojom predmete činnosti má však len poskytovanie služieb materským a základným školám, na ktoré dostáva od zriaďovateľa normatívny príspevok na lôžkodeň. Ostatní klienti navštevujú turnusy v škole iba kvôli tomu, že je škola v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK, ktorý má na starosti stredné školstvo. "Zákon o školách v prírode hovorí, že sú to výchovno rekreačné zariadenia, zabezpečujúce výchovno vzdelávaciu činnosť, pobyt v prírode, bez prerušenia dochádzky pre žiakov materských a základných škôl. Keďže spôsob financovania príspevkovej organizácie je taký, že dostávame 130 korún príspevok od zriaďovateľa na lôžkodeň a môžeme tam započítať len tých žiakov, o ktorých hovorí predmet činnosti, ostatných klientov musíme viesť v podnikateľskej činnosti," hovorí riaditeľ školy. "To je legislatívna diera. Jasné, že sú to naše príjmy, ale na týchto klientov nedostávame normatívny príspevok. Ich pobyt vykrývame z vlastných príjmov. Takto tie príjmy navyšujeme a preto nespĺňame, ako sa hovorí v správe z kontroly, podmienky na vedenie príspevkovej organizácie".
Škola v prírode má kapacitu 50 lôžok v desiatich izbách. K dispozícii je vlastná jedáleň, spoločenská miestnosť a telocvičňa. V uplynulých rokoch bolo cítiť trend usporadúvať pobyty v prírode pre školákov v luxusnejších zariadeniach. Prevádzkovatelia hotelov a penziónov sa toho chytili a svoje zariadenia boli a sú ochotní prenajať na turnusy pre školákov, lákajúc na zaujímavé ceny a služby. "Aj my sme to pocítili. Vznikom súkromných škôl v prírode sa stalo, že asi pred štyrmi, či piatimi rokmi záujem o tradičné školy v prírode poklesol. Do našej školy roky pritom chodili prednostne žiaci z ekologicky ohrozených oblastí. Napríklad od Nižnej Slanej, Rožňavy či Jelšavy. Po rokoch však pocítili potrebu využiť aj iné lokality a zariadenia. Ale tým, že sme prešli do zriaďovateľskej pôsobnosti KSK, priestor pre využitie našej školy sa zvýšil. Už sú tu aj lyžiarske výcvikové kurzy, vzdelávacie aktivity, napríklad kurzy na ochranu človeka a prírody, sústredenia nadaných žiakov, jazykové kurzy...," vymenúva T. Krištof.
Na rozdiel od hotelových zariadení škola v prírode je podrobená prísnejším kontrolám, i zo strany hygienikov. "U nás sa nestalo, žeby deti odchádzali napríklad so salmonelovou nákazou, ako sa to stalo po pobyte v nejakom hoteli," hovorí riaditeľ. "My musíme poskytovať nielen také služby, ktoré sú predmetom ozdravného a rekreačného pobytu, ale kladieme dôraz aj na zdravú výživu, kaloricky vyváženú stravu s prihliadnutím na vek detí, ktoré práve u nás sú". Obľúbenosť klasickej školy v prírode spočíva u detí, okrem iného aj v spôsobe ubytovania. Podľa skúseností pedagógov si napríklad deti nezakladajú na ubytovaní maximálne po dvoch a nevyžadujú ani luxus. Najžiadanejšou izbou je tá, kde je najviac postelí a najobľúbenejšími priestormi sú tie, do ktorých sa zmestí čo najviac detí, ako napríklad spoločenské miestnosti. To je rozdiel, ktorý si v porovnaní s hotelmi uvedomujú najmladší klienti vari najviac.
Čo je v správe z kontroly
Zamestnanci útvaru hlavného kontrolóra KSK našli počas kontroly niekoľko závažných chýb v personálnej oblasti, vo verejnom obstarávaní a v účtovníctve. Napríklad škola porušila zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy, lebo Daňovému úradu zaplatila v roku 2006 za pokuty penále 6-tisíc korún za nepredloženie prehľadov a zrazených a odvedených preddavkov v lehote. Nehospodárnym vynaložením verejných prostriedkov v uvedenej sume porušila finančnú disciplínu. Porušený bol aj zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Použitím verejných prostriedkov nad rámec oprávnenia bola porušená finančná disciplína v celkovej sume 11 415 korún. Škola musí sumu vrátiť. V osobných spisoch niektorých zamestnancov chýbali dôležité dokumenty. Podľa záverov kontroly škola nevykonala verejné obstarávanie v roku 2005 na dodávku bravčového a hovädzieho mäsa v sume viac než 342-tisíc korún, na dodávku hydiny, mliečnych výrobkov a zeleniny v sume viac než 470-tisíc korún a v roku 2006 na dodávku bravčového a hovädzieho mäsa v sume viac než 326-tisíc korún. Škola poskytuje stravovanie aj základnej a Materskej v Rejdovej a Vyšnej Slanej, no za cenu, ktorá je pre Školu v prírode nerentabilná.
Ide o celý rad nedostatkov, ku ktorým sa vyjadril aj hlavný kontrolór KSK Vojtech Farkaš: "Porušenia finančnej disciplíny sú najzávažnejšími porušeniami zákonov. Riaditeľ školy je povinný prijať opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov a my následne preveríme, či ich splnil. Z osobného stretnutia s ním však môžem povedať, že sa veľmi snaží a zistené porušenia zákonov sú zrejme len výsledkom toho, že tam nemá dostatok kvalifikovaných pracovníkov na výkon odbornej práce. Čo sa týka nerentabilnosti v súvislosti s prevádzkovaním kuchyne a stravy pre materskú a základnú školu, riaditeľ a starostovia by mali prijať také opatrenia, aby stravovanie bolo zaplatené tak, aby to bolo výhodné pre obidve strany". Závery z kontroly sú prístupné aj na internetovej stránke KSK a boli predložené zastupiteľstvu KSK.
(ela)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.