Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Školu v prírode by mali do decembra zrušiť

Rejdová/Košice - Zamestnanci Útvaru hlavného kontrolóra Košického samosprávneho kraja (KSK) uskutočnili od 23. 1. do 16. 3. tohto roku následnú

finančnú kontrolu v Škole v prírode v Rejdovej. Z výsledkov kontroly zaujala, okrem iného, jedna veta, podľa ktorej "škola dosahuje také hospodárske výsledky podľa výkazov za rok 2005 a 2006, že splnila podmienku (tržby pokrývajú viac ako 50 percent výrobných nákladov počas najmenej dvoch po sebe bezprostredne nasledujúcich rokoch) na zrušenie príspevkovej organizácie podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy a má byť k 31. 12. 2007 zriaďovateľom zrušená".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hrozivo znejúcu vetu vysvetlil riaditeľ školy Tibor Krištof: "Nejde o fyzické zrušenie, len o zmenu formy hospodárenia, o pretransformovanie z príspevkovej na rozpočtovú organizáciu, alebo na inú formu. Príspevková totiž funguje tak, že 50 percent nákladov vykrýva škola z vlastných príjmov a 50 percent z príspevkov od zriaďovateľa. Naša škola v kontrolovanom období prekročila vlastné príjmy a dosiahla viac ako 50 percent celkových nákladov, zo zákona by teda mala byť zmenená na inú formu hospodárenia".

SkryťVypnúť reklamu

Škole v prírode v Rejdovej, ktorá je jediná svojho druhu v celom Gemeri už od roku 1994, by táto zmena mohla v konečnom dôsledku pomôcť. Už teraz totiž poskytuje služby klientom nielen materských a základných škôl, ale aj stredoškolákom, vysokoškolákom a dospelým zamestnancom rôznych podnikov. Vo svojom predmete činnosti má však len poskytovanie služieb materským a základným školám, na ktoré dostáva od zriaďovateľa normatívny príspevok na lôžkodeň. Ostatní klienti navštevujú turnusy v škole iba kvôli tomu, že je škola v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK, ktorý má na starosti stredné školstvo. "Zákon o školách v prírode hovorí, že sú to výchovno rekreačné zariadenia, zabezpečujúce výchovno vzdelávaciu činnosť, pobyt v prírode, bez prerušenia dochádzky pre žiakov materských a základných škôl. Keďže spôsob financovania príspevkovej organizácie je taký, že dostávame 130 korún príspevok od zriaďovateľa na lôžkodeň a môžeme tam započítať len tých žiakov, o ktorých hovorí predmet činnosti, ostatných klientov musíme viesť v podnikateľskej činnosti," hovorí riaditeľ školy. "To je legislatívna diera. Jasné, že sú to naše príjmy, ale na týchto klientov nedostávame normatívny príspevok. Ich pobyt vykrývame z vlastných príjmov. Takto tie príjmy navyšujeme a preto nespĺňame, ako sa hovorí v správe z kontroly, podmienky na vedenie príspevkovej organizácie".

SkryťVypnúť reklamu

Škola v prírode má kapacitu 50 lôžok v desiatich izbách. K dispozícii je vlastná jedáleň, spoločenská miestnosť a telocvičňa. V uplynulých rokoch bolo cítiť trend usporadúvať pobyty v prírode pre školákov v luxusnejších zariadeniach. Prevádzkovatelia hotelov a penziónov sa toho chytili a svoje zariadenia boli a sú ochotní prenajať na turnusy pre školákov, lákajúc na zaujímavé ceny a služby. "Aj my sme to pocítili. Vznikom súkromných škôl v prírode sa stalo, že asi pred štyrmi, či piatimi rokmi záujem o tradičné školy v prírode poklesol. Do našej školy roky pritom chodili prednostne žiaci z ekologicky ohrozených oblastí. Napríklad od Nižnej Slanej, Rožňavy či Jelšavy. Po rokoch však pocítili potrebu využiť aj iné lokality a zariadenia. Ale tým, že sme prešli do zriaďovateľskej pôsobnosti KSK, priestor pre využitie našej školy sa zvýšil. Už sú tu aj lyžiarske výcvikové kurzy, vzdelávacie aktivity, napríklad kurzy na ochranu človeka a prírody, sústredenia nadaných žiakov, jazykové kurzy...," vymenúva T. Krištof.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od hotelových zariadení škola v prírode je podrobená prísnejším kontrolám, i zo strany hygienikov. "U nás sa nestalo, žeby deti odchádzali napríklad so salmonelovou nákazou, ako sa to stalo po pobyte v nejakom hoteli," hovorí riaditeľ. "My musíme poskytovať nielen také služby, ktoré sú predmetom ozdravného a rekreačného pobytu, ale kladieme dôraz aj na zdravú výživu, kaloricky vyváženú stravu s prihliadnutím na vek detí, ktoré práve u nás sú". Obľúbenosť klasickej školy v prírode spočíva u detí, okrem iného aj v spôsobe ubytovania. Podľa skúseností pedagógov si napríklad deti nezakladajú na ubytovaní maximálne po dvoch a nevyžadujú ani luxus. Najžiadanejšou izbou je tá, kde je najviac postelí a najobľúbenejšími priestormi sú tie, do ktorých sa zmestí čo najviac detí, ako napríklad spoločenské miestnosti. To je rozdiel, ktorý si v porovnaní s hotelmi uvedomujú najmladší klienti vari najviac.

Čo je v správe z kontroly

Zamestnanci útvaru hlavného kontrolóra KSK našli počas kontroly niekoľko závažných chýb v personálnej oblasti, vo verejnom obstarávaní a v účtovníctve. Napríklad škola porušila zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy, lebo Daňovému úradu zaplatila v roku 2006 za pokuty penále 6-tisíc korún za nepredloženie prehľadov a zrazených a odvedených preddavkov v lehote. Nehospodárnym vynaložením verejných prostriedkov v uvedenej sume porušila finančnú disciplínu. Porušený bol aj zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Použitím verejných prostriedkov nad rámec oprávnenia bola porušená finančná disciplína v celkovej sume 11 415 korún. Škola musí sumu vrátiť. V osobných spisoch niektorých zamestnancov chýbali dôležité dokumenty. Podľa záverov kontroly škola nevykonala verejné obstarávanie v roku 2005 na dodávku bravčového a hovädzieho mäsa v sume viac než 342-tisíc korún, na dodávku hydiny, mliečnych výrobkov a zeleniny v sume viac než 470-tisíc korún a v roku 2006 na dodávku bravčového a hovädzieho mäsa v sume viac než 326-tisíc korún. Škola poskytuje stravovanie aj základnej a Materskej v Rejdovej a Vyšnej Slanej, no za cenu, ktorá je pre Školu v prírode nerentabilná.

Ide o celý rad nedostatkov, ku ktorým sa vyjadril aj hlavný kontrolór KSK Vojtech Farkaš: "Porušenia finančnej disciplíny sú najzávažnejšími porušeniami zákonov. Riaditeľ školy je povinný prijať opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov a my následne preveríme, či ich splnil. Z osobného stretnutia s ním však môžem povedať, že sa veľmi snaží a zistené porušenia zákonov sú zrejme len výsledkom toho, že tam nemá dostatok kvalifikovaných pracovníkov na výkon odbornej práce. Čo sa týka nerentabilnosti v súvislosti s prevádzkovaním kuchyne a stravy pre materskú a základnú školu, riaditeľ a starostovia by mali prijať také opatrenia, aby stravovanie bolo zaplatené tak, aby to bolo výhodné pre obidve strany". Závery z kontroly sú prístupné aj na internetovej stránke KSK a boli predložené zastupiteľstvu KSK.

(ela)

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 069
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 735
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 253
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 196
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 164
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 035
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 944
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 781
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 879
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 172
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 790
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 633
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 156
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 826
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


14
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


6
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 781
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 879
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 172
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 790
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 633
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 156
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 826
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu