naopak. Zmena sprevádzaná množstvom reklamných spotov priniesla do domácností rázovitej zamagurskej obce hlavne rozpaky. Podľa tamojších obyvateľov väčšina z nich okrem cudzích rozhlasových staníc nezachytáva žiaden slovenský program. Paradoxne, obyvatelia si môžu naladiť vysielanie v poľskom, českom a dokonca i v maďarskom jazyku.
„V rádiu som mohla počúvať aspoň omše, či relácie venované jubilantom. Teraz nechytím nič slovenské. Ladím, prepínam, ale nič nepomáha. V zime som párala pierka a počúvala Reginu. Dúfam, že aspoň dovtedy sa to vyrieši," krúti hlavou Lesničanka Margita Bartkovská a dodáva: „Nespravodlivosť vidím v tom, že koncesionárske poplatky ostali povinné aj pre nás."
Podľa zákona o koncesionárskych poplatkoch je vlastník prijímača povinný rozhlasu platiť. Zároveň existuje možnosť zbaviť sa prijímačov, čím občanovi vzniká možnosť oslobodenia od platby.
Starosta Lesnice sa s problémom už niekoľkokrát obrátil aj na kompetentných v rozhlase. „Spočiatku nás zodpovední ignorovali, pričom sa odvolávali na nedostatok peňazí. Naposledy nám dali aký-taký prísľub, že sa budú snažiť hľadať technické možnosti. V prvom rade však našim občanom odporučili nakúpiť si digitálne prijímače," uviedol Ján Gondek (na snímke). Starosta bol zároveň upovedomený, že takouto obcou nie je iba Lesnica. Vraj podobných lokalít na strednom Slovensku a na Orave je niekoľko.
Technický riaditeľ SRo Róbert Oravec potvrdil, že technické nedostatky v uvedenom regióne registrujú. Špecifikovať problém ale nechcel. „Kým nepôjdeme na miesto a odborne neposúdime danú lokalitu, nechcem robiť predčasné závery, v čom je chyba," uviedol.
Ako ďalej dodal, kritické slovenské lokality z pohľadu technického zabezpečenia príjmu plánujú riešiť do troch mesiacov. Medzi nimi sa nachádza aj Lesnica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.