európskych fondov. Ako sa niektorí starostovia takých dedín vyjadrili pred časom pre náš denník, projekty im neustále zamietajú a napriek tomu, že stále vypracúvavajú nové, peniaze neprichádzajú. Mokrá Lúka tiež patrí medzi malé obce, má len 540 obyvateľov.
Ale za tri roky tam stihli ukončiť kanalizáciu, zakryť športovú plochu, spevniť krajnicu medzi mokrou Lúkou a Revúcou, postaviť vedľa cesty chodník. Všetky cesty sú vynovené, vrátane rigolov, ukončená je aj rekonštrukcia verejného osvetlenia, relaxačno - športová zóna pre rodičov s deťmi s preliezkami. Horúcou novinkou je internetová sieť pre časť obyvateľov za 300 korún mesačne, s nepretržitým pripojením. Obec zabezpečila dve linky, dva vysielače a projekt chystá ešte zmodernizovať, aby mohli internet využívať v celej obci. Niektorí starostovia by boli radi, keby dostali peniaze aspoň na jednu z vyššie spomínaných akcií. "Za štyri roky sme do obce dostali do 50 miliónov korún. Momentálne nám končí projekt za 26 miliónov korún. Celkovo sme spracovali 5 projektov a neprešiel iba jeden," hovorí starosta obce Július Laššan. "S prvým projektom, s plánom hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce, nám pomáhali na Univerzite Mateja Bella. Ostatné sme si už potom robili sami. Neplatíme za to žiadne firmy, naše projekty teda nevyzerajú ako cez kopirák".
Aký recept na úspešnosť projektov ponúka starosta Mokrej Lúky menej úspešným kolegom? "Napríklad treba dostatočne rýchlo zareagovať na výzvy. My sme si projektové dokumentácie začali vyrábať už v roku 2003. Len do zásuviek. Ale hneď ako prišla výzva, dopracovali sme ich a projekty poslali," odporúča starosta. Dodáva všeobecne známu vec, že v týchto prípadoch pomáhajú dobré kontakty a lobing, ale zdôrazňuje, že všetko je postavené hlavne na kvalite projektov.
Obec s vynovovaním nekončí a chystá sa na pilotný projekt, prvý na Slovensku, súvisiaci s prebudovaním internetovej sieťke na pokrytie celej obce. "Ďalej máme rozpracovaný projekt na rekonštrukciu parku v centre obce, treba nám vyasfaltovať prieťah obce, dokončiť požiarnu zbrojnicu a jediný projekt, ktorý v minulosti neprešiel, na rekonštrukciu kultúrneho domu, prepracujeme a znovu pošleme. Ešte by sme chceli zriadiť zatiaľ neexistujúcu klub dôchodcov. Stihnúť toto všetko by sme radi do dvoch rokov," vyratúva starosta.
Pripomína, že obec plánuje zriadiť aj 15-hektárový priemyselný park, no momentálne ešte nemá investora. Tak zatiaľ vybavuje pozemky. Pozitívne zmeny sa odzrkadľujú na záujme o obec, o prázdne domy a pozemky. "Samozrejme, že nikdy nemôžete vyhovieť každému, ale myslím, že aj ľudia sú spokojní s tým, čo všetko sa tu už urobilo. Veľa mladých ľudí nám odišlo za prácou a štúdiom mimo obce, ale na druhej strane, teraz sa sem chcú sťahovať iní. Ide najmä o strednú generáciu, finančne zabezpečené rodiny, ľudí so stabilnou prácou. Chcú žiť na vidieku, ale zároveň blízko mesta. A my sme od Revúcej vzdialení len dva kilometre," dodáva starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.