viditeľní vo večerných hodinách, však doma nemá. „Privítala by som ho, veď vďaka nemu by som bola pri večerných prechádzkach na ceste dobre viditeľná. Nosila by som ho na rukáve," povedala nám starenka. „Tie pásiky som videla u starších ľudí a veľmi si ich chválili. Najmä tí, ktorí chodia s paličkou a najmä cez prechody chodia pomalšie."
Prešovčanka Terézia Čižmareková má 79 rokov. Býva v Prešove, ale ani ona nemá doma „svietiaci" pásik. „Keď ho rozdávali v kostole, ja som tam vtedy nebola. Keby som šla po ceste, tak by som si ho pripla. Podľa mňa je to dobrá a potrebná vec. Ale keď pôjdem po chodníku, nemusím ho mať, však?" opýtala sa.
„Aj keby som pásik dostala, ja by som ho nenosila," priznala sa nám Mária Aronová z Hrabkova v Prešovskom okrese. „Myslím, že som dosť ostražitá, takže ho nepotrebujem."
„S pásikom som sa trochu pohrala a potom som ho odložila do šuplíka," povedala nám študentka Petra z Prešova. Zrejme nie je jediná...
Spomínané pásky a nálepky rozdávala polícia vo viacerých miestach východného Slovenska v rámci projektu Vidieť a byť videný. „Cieľom projektu je, aby si účastníci cestnej premávky uvedomili, že je pre nich životne dôležité, aby ich na ceste bolo vidieť," apeluje zástupca prešovskej policajnej hovorkyne Daniel Džobanik. „Reflexný pásik môže dať mamička na kočík, korčuliari na korčule. Nálepky si môžu starší ľudia nalepiť na paličku, alebo na ktorékoľvek iné viditeľné miesto. Ľudia by nemali zabúdať na to, že ide o ich bezpečnosť," prízvukuje D. Džobanik.
Na cestách totiž umiera stále viac ľudí. Stúpa počet dopravných nehôd s účasťou chodcov. Následky sú alarmujúce. „V minulom roku polícia zaevidovala cez dvetisícdvesto nehôd s účasťou chodcov. Až 194 chodcov pri nich zahynulo, 490 sa zranilo ťažko a 1346 ľahko," hovorí zástupca prešovskej policajnej hovorkyne a dodáva: „Skoro každú druhú nehodu zavinil chodec. Najviac dopravných nehôd zavinili chodci vo veku 6 -9 rokov."
Polícia rozdávala reflexné nálepky a pásiky škôlkarom, školákom, študentom. Ľudia ich dostávali zadarmo v kostoloch, na obecných úradoch či v kluboch dôchodcov. Aj napriek tomu žlté pásiky a nálepky v uliciach akosi nevidieť. Podľa policajtov sa nálepky „uchytili" viac, než pásiky. No aj napriek tomu to nie je to, čo si polícia od projektu sľubovala. „Medzi ľuďmi sa to nerozšírilo tak, ako by sme chceli," hovorí D. Džobanik a dodáva: „To, že projekt splnil svoj cieľ, sa ukáže, až keď nám klesne úmrtnosť chodcov, cyklistov a ostatných nemotorových účastníkov na cestách."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.