autobusov, je už dlhé roky „obľúbeným" miestom, kde ľudia vyvážajú odpad rôzneho druhu. Túto čiernu skládku pred pár dňami dalo mesto kompletne vypratať. Ako uviedla primátorka mesta Iveta Rušinová (NEKA), vyviezli viac ako 15 áut odpadu. Priestor však ostal čistý iba niekoľko hodín. Ktosi tam už opäť stihol naviezť stavebný odpad!
„O pol ôsmej večer bolo miesto pekne vyčistené. Mala som dobrý pocit z toho, že pri vstupe do mesta konečne nie je čierna skládka. Na druhý deň ráno okolo pol šiestej tam však už bola nová kopa stavebného odpadu. Je to bezohľadnosť a drzosť," zdôraznila I. Rušinová.
Vývoz a zneškodňovanie odpadu dnes stojí nemalé peniaze. Krompašania za odpad ročne zaplatia 498 korún na osobu. „Aj keby sme tento poplatok chceli znížiť, nedá sa. Práve pre takýchto bezohľadných ľudí, ktorí odpad vynášajú kdekoľvek a vznikajú tak čierne skládky. Mesto ich potom musí likvidovať a ide to práve z peňazí samotných Krompašanov. Trpia tým aj dôchodcovia. Veď každý dôchodca vlastne platí za každého takéhoto lajdáka," uviedla primátorka. Ako zdôraznila, proti takýmto ľuďom budú postupovať razantne. Každého, kto vyvezie odpad na čiernu skládku, neminie mastná pokuta. „U fyzickej osoby je to do výšky 5000 korún a v prípade vyvezenia stavebného odpadu až do výšky 20-tisíc korún," dodala.
Problém s čiernymi skládkami však netrápi iba Krompašanov. Aj v Spišskom Podhradí je to každý rok o tom istom. Priestory na Májovej ulici smerom do mestskej časti Katúň, pri Tehelni, či na Štefánikovej ulici ku kameňolomu, to sú už tradičné miesta, kde ľudia vyvážajú odpad. „Separovaný zber u nás funguje už 12 rokov, ale ľudia sú nepoučiteľní. Každý rok na jar a jeseň vyvážame do ulíc veľkoobjemné kontajnery, do ktorých môžu dávať odpad z jarného či jesenného upratovania. No i napriek tomu sa čierne skládky z roka na rok objavujú znova. A ich likvidácia ide do nákladov na zneškodňovanie odpadu," zdôraznila Mária Kočišová z oddelenia životného prostredia podhradského magistrátu. Náklady na zneškodňovanie odpadov v meste sa pritom každoročne pohybujú na úrovni 350 korún na osobu. Samotní Podhradčania z tejto čiastky platia 250 korún, zvyšok dopláca mesto.
Ako pre KORZÁR potvrdil náčelník Mestskej polície v Spišskom Podhradí Štefan Vojtáš, čierne skládky majú pod drobnohľadom práve muži zákona. Za uplynulý rok uložili celkovo 22 pokút týkajúcich sa rôznych porušení zákona či platných všeobecne záväzných nariadení na území mesta (VZN), kde patria aj porušenia vývozu odpadov. „Podchytili sme takmer tri štvrtiny ľudí, ktorí vyviezli odpad na nedovolené miesta. Kým v roku 2005 sme ich iba upozorňovali, vlani sme už aj sankcionovali. Pokuty zapôsobili a situácia sa zlepšila. Zákon nám umožňuje udeliť pokutu maximálne do výšky 2 000 korún. Výšky jednotlivých pokút sme určovali podľa miery zavinenia, ako aj s prihliadnutím na osobu," uviedol náčelník MsP.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.