mu podarilo opraviť iba jednu zo štrnástich. Tú, ktorá symbolizuje desiate zastavenie krížovej cesty - Snímanie Krista z kríža.
Kaplnky postavili v 18. storočí, každá z nich bola vymaľovaná iným ornamentom. Maľby na ich stenách boli vyzdobené takzvanou iluzívnou, teda vymyslenou maľbou. Tá na stenách od poslednej reštavrácie vybledla, niektoré jej časti nebolo možné rozoznať. Preto bolo potrebné najprv potrebné preštudovať všetky dostupné materiály o pôvodných maľbách v kaplnkách a zohnať k nim fotodokumentáciu. "Aby to po dokončení vyzeralo rovnako ako pred troma storočiami," skonštatoval K. Jurašek. Pred samotnou opravou bolo potrebné naniesť novú sanačnú omietku. "Steny boli plesnivé, maľby zničené. Nebolo možné urobiť reštavráciu, preto to rekonštruujeme," uviedol. Súčasťou opravy je aj rekonštrukcia oltárnych obrazov.
Výtvarník Jurašek vyštudoval maľbu a grafiku v Banskej Bystrici. Vraví, že táto práca je pre neho veľkou výzvou. Ide totiž o jedinečné umelecké diela. Maliar na opravu fresiek používa špeciálne farby, ktoré sú zárukou, že jeho práca zostane čo najdlhšie zachovaná. "Sú drahé. Liter stojí viac ako tisíc korún," dodal. Na jednu kaplnku použije okolo 10 litrov farby.
Súčasťou komplexu kaplniek na kopci sú aj dva kostoly. V jednom z nich sú unikátne schody, ktoré sú presnou kópiou schodov z rímskeho kostola Scala sancta. Celý areál Kalvárie je však ohrozený. Počas minulého režimu v kopci vybudovali veľký kryt civilnej obrany. Pôda je podkopaná, statika budov je narušená a niektoré kaplnky sa nakláňajú. Jednu z nich museli dokonca postaviť znova, lebo sa celá zrútila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.