povyvážal s iným biologickým odpadom na verejné priestranstvá. Ako pre KORZÁR uviedol náčelník mestskej polície Peter Hromjak, pôvodcov nelegálnych skládok sa im darí odhaľovať aj vďaka Levočanom, ktorí sa zaujímajú o veci verejné. Tí totiž nedisciplinovaných susedov fotia či už fotoaparátom alebo mobilným telefónom, a oznamujú ich polícii.
"Zistiť, kto vytvoril čiernu skládku, je pre nás naozaj problém. Neraz sa preto musíme doslova hrabať v odpade a hľadať nejakú 'vizitku' toho, kto vyviezol odpad na verejné priestranstvo. V jednom prípade sme napríklad boli úspešní, pretože sa nám podarilo nájsť v kope odpadu písomnosti z konkrétnej reštaurácie," spomína si P. Hromjak.
Veľmi sa im osvedčil aj prístup niektorých Levočanov, ktorým životné prostredie v meste leží na srdci. "Je veľmi dobré, ak ľuďom nie sú ľahostajné veci verejné a priestupcov oznámia na polícii hoci aj anonymne. Na Slavkovskej ulici nám tak pomohol Levočan, ktorý odfotil pripravenú kopu odpadu v záhrade nemenovaného obyvateľa ulice. Na druhý deň už bola táto kopa na verejnom priestranstve. Iný Levočan zase mobilom odfotil svojho suseda, ako fúrikom vyváža odpad a vytvára čiernu skládku," vysvetľuje levočský náčelník.
V inom prípade im pomohol zase rybár, ktorý videl sypať obyvateľa Levoče odpad do potoka. Telefonicky privolal políciu. "Okamžite sme prišli na miesto. Tento človek mal vo dvore pripravený ďalší odpad, ktorý plánoval vyviezť do potoka," dodáva P. Hromjak.
Vlani zistili policajti na území mesta 47 nelegálnych skládok, z toho vyriešili 30 prípadov. Pôvodcovi skládky hrozí pokuta do výšky 1 000 korún. Levočanom slúžia na odpad veľkoobjemové kontajnery, v prípade rekonštrukcie bytov či domov by likvidáciu stavebného odpadu mali konzultovať s miestnymi technickými službami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.