Obyvatelia miestnej osady húfne odchádzajú za prácou do Anglicka. Ekonomická migrácia sa začala hneď po vstupe našej krajiny do Európskej únie. Dnes je situácia taká, že počet detí v miestnej základnej škole klesol na polovicu. Podľa odhadov miestnych, z osady, kde žije približne 2-tisíc ľudí, polovica rodín pracuje v Anglicku.
V miestnej škole evidujú 628 žiakov, reálny stav je však 340 detí. "Nevieme, aká bude situácia v septembri, máme však echo, že poniektoré rodiny sa vrátia," uviedla zástupkyňa riaditeľa v bystrianskej škole Júlia Čurillová. Momentálne v škole pracuje 34 pedagógov, ďalšie dve učiteľky sa chcú vrátiť do zamestnania po ukončení materskej dovolenky. Zástupkyňa sa bojí, že budú musieť pristúpiť ku katastrofickému scenáru. Polovica učiteľov by tak prišla o prácu. "Som si vedomá toho, že v regióne si ťažko nájdu prácu, trendom totiž je okliešťovať počet tried v školách, detí je z roka na rok vo všeobecnosti menej," vysvetlila J. Čurillová.
Zástupkyňa sa obáva aj toho, že ak sa rodiny húfne vrátia domov, nenájdu kvalifikovaných učiteľov. Okrem toho, podľa zákona, ak prepustia pedagógov z organizačných dôvodov, do roka nesmú prijať nových zamestnancov. V roku 2002 pritom vládla v Bystranoch opačná situácia. Deti bolo veľa, priestorov málo, vedenie školy bolo odhodlané žiadať od štátu vojenské stany, aby mali kde učiť.
V anglickom meste Sheffield bol rok aj 13-ročný Ladislav Žiga, spolu s rodičmi a štyrmi súrodencami. Ako nám povedal, vraj tam do školy chodil, ale nič sa tam nenaučil. V Anglicku sa mu páčilo, ale na druhej strane, Pakistanci ich tam vraj v škole bili. Momentálne je rodina doma. "Otec sa tam vraj kvôli práci určite vráti. Pracuje pri balení bagiet a obložených chlebíkov," povedal nám. Podľa slov Laca, rodina si tam finančne veľmi polepšila, otec napríklad kúpil auto Škoda Octavia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.