výročia prvej písomnej zmienky o meste. Na radnici sa stretol s členmi mestského zastupiteľstva, zástupcami inštitúcií, cirkvi a miestnej štátnej správy. "Často sa vraciam na východ Slovenska. Prioritne sa zaujímam aj o to, ako sa tu vyvíja hospodárska a sociálna politika," prihovoril sa prítomným. Podľa Gašparoviča je Prešov výnimočný aj z duchovného hľadiska: "Nikde inde na Slovensku nie je mesto, v ktorom sú biskupstvá troch cirkví." Vyzdvihol tiež význam Prešovskej univerzity.
O problémoch regiónov povedal, že by neboli, ak by predstavitelia politických strán vnímali viac hlasy zástupcov obcí a miest. Zdôraznil, že na Slovensku stále chýba systém finančného vyrovnávania sociálno-ekonomického vyrovnávania medzi jednotlivými regiónmi: "Myslím si, že verejné prostriedky by mali smerovať do rozvoja priemyselných parkov regiónov s vyššou nezamestnanosťou. Ale najmä podpore malého a stredného podnikania." Zároveň zdôraznil, že na strane druhej aj samosprávy majú povinnosť vytvárať pracovné miesta a budovať infraštruktúru.
Poslancom Gašparovič povedal, že si pozrel ich plán hospodársko-sociálneho rozvoja: "Považujem ho za zdravé východisko pre aktivizáciu ľudských zdrojov." Prešov má podľa prezidenta po dokončení diaľnic pred sebou perspektívu. Ich budovanie však považuje za problém: "Či si to chceme priznať, alebo nie, zaostávajú. Plán vlády, ktorý som si pozrel minulý týždeň, ma nepotešil. Veď Chorváti boli schopní za rok postaviť 150 kilometrov diaľnic a plán na Slovensku je asi 19 kilometrov. Aj financie, ktoré boli na tento účel vyčlenené, žiada minister skrátiť. Nie je to dobré, lebo s meškaním diaľnic bude meškať aj rozvoj."
Prešovskí poslanci tiež oslovili prezidenta. Anton Bidovský ho požiadal, aby exekutíve podsunul potrebu zrýchliť výstavbu diaľnic: "Bratislava má byť spojená s Prešovom a Košicami až v roku 2016. Ak bude tempo výstavby také pomalé, akú máme šancu? Sme síce chudobný kraj s bohatou históriou, ale turisti, ani investori sem neprídu, ak nebudú cesty." Aj Stanislav Kahanec sa prihovoril za urýchlenie riešenia problémov dopravy. Hovoril o potrebe vonkajších, ako aj vnútromestských okruhov, ako aj o rýchlostných komunikáciách a diaľnici. Anton Neupauer oslovil prezidenta s problémom letiska. Ako čelného predstaviteľa ozbrojených síl ho žiadal o kompenzácie toho, že obyvatelia časti Nižná Šebastová trpia nadmerným hlukom. Prezident odpovedal, že problém treba riešiť na lokálnej úrovni. "Občania o tomto spísali v minulom roku aj petíciu," zareagoval veliteľ prešovskej Leteckej základne Miroslav Korba a doplnil: "Následne sme mali inšpekciu a záver je taký, že nič sa neporušuje. Letisko sa vždy stavia v okrajovej časti mesta, ale potom ho pohltí zástavba a ľudia sa následne sťažujú na hlučnosť." O slovo sa prihlásil aj Ľudovít Malaga, ktorý chcel od prezidenta pomoc, aby technická pamiatka v Solivare prešla zo štátu na mesto Prešov. "Uprednostňujem, aby kultúrne pamiatky spravoval štát, ale ak sa o ne nestará, tak ju treba dať tým, ktorí to chcú robiť," konštatoval Gašparovič.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.