žije obavami z uránu a jeho obyvatelia spisujú petície proti ťažbe. P. Moora, ktorý na Slovensko prišiel diskutovať najmä o využití uránových ložísk, počúvalo v Spišskej Novej Vsi zhruba 30 ľudí. Išlo poväčšine o odborníkov pripravujúcich dva projekty na jednom území - prieskum ložísk nerastných surovín na Slovensku pre kanadskú ťažobnú spoločnosť Tournigan a tzv. Spišský raj, rekreačné stredisko pri Novoveskej Hute pre britskú spoločnosť Dorchester. Okrem nich prišlo niekoľko študentov, úradníkov a novinárov. Tí si vypočuli prednášku P. Moora o potrebe znižovania spotreby fosílnych palív a zameraní sa na výrobu energie v jadrových a vodných elektrárňach.
„Myslím si, že na Slovensku máte veľké šťastie, pretože nie každá krajina, ktorá vyrába energiu v jadrových elektrárňach, má aj vlastné zásoby uránu. Otázkou dnes nie je, či máme ťažiť urán, ale ako ho ťažiť ekologicky vyhovujúcim spôsobom," uviedol P. Moore.
Na margo prípadnej ťažby v Novoveskej Hute pri Spišskej Novej Vsi podotkol, že pôjde o hlbinnú baňu a na povrchu nebudú viditeľné prejavy banskej činnosti. „Lyžiarske stredisko ohrozí životné prostredie oveľa viac, ako baňa. V prvom rade bude treba vyrúbať stromy pre zjazdovky, vybudovať rekreačné mestečko, cesty a infraštruktúru," povedal v súvislosti s pripravovaným rekreačným strediskom firmou Dorchester. Dodal, že v Britskej Kolumbii, odkiaľ pochádza, je veľa lyžiarskych stredísk v blízkosti baní. Obavy ľudí z toho, že uránová baňa zastaví rozvoj cestovného ruchu na Spiši, považuje za neopodstatnené.
Diskutujúci odchádzali po dvojhodinovej debate, rozšírenej okrem uránu aj o tému ťažby v Tatrách, s rôznymi pocitmi. „Pán Moore ma nepresvedčil o správnosti ťažby uránu. Skôr mám pocit, že sa tvári, že je expert, vyjadruje sa ku všetkému, ale žiadne z jeho názorov nie sú pre mňa relevantné. Myslím si, že niekto, kto príde z Kanady, nemá právo vyjadrovať sa k Tichej a Kôprovej doline, k Jahodnej a ďalším projektom ťažby uránu, ktoré sa u nás pripravujú. Je to špinavá PR aktivita," tvrdí Klaudia Bednárová, vysokoškoláčka z Nitry.
Novoveský gymnazista Martin Šefčík má opačný názor: „Mňa jednoznačne presvedčil, má dobré argumenty, na rozdiel od Greenpeace. Jeho názory spejú viac ku kompromisu. Ak bude mať ťažba uránu pre nás nejaký zmysel, budeme z toho prosperovať a neovplyvní to životné prostredie, tak hovorím áno."
Hlavný architekt projektu rekreačného strediska Ján Pastiran vraví, že zámery ťažiť urán a rozvíjať cestovný ruch sa nedajú zlúčiť. „Zásadným spôsobom si protirečia. Uvedomujem si, že aj jedna aj druhá strana využíva legislatívne možnosti pri príprave svojich projektov, ale raz bude musieť nastať čas, kedy niekto na úrovni vlády povie - preferujeme jeden alebo druhý projekt. Jedna z dotknutých strán bude mať logicky finančné straty. Neobráti sa na Slovenskú republiku so žalobou o náhradu škôd?" dodáva.
Greenpeace sa od P. Moora dištancuje
Na včerajšom stretnutí sa nik zo zúčastnených oficiálne nehlásil k hnutiu Greenpeace. Až v závere mladí aktivisti rozdávali odchádzajúcim letáky s názvom Pravda o Patrickovi Moorovi, v ktorých ho obviňujú zo zneužívania imidžu zakladateľa Greenpeace pri propagovaní projektov poškodzujúcich životné prostredie.
„Neprekvapuje nás, že ľudia, ktorí na Slovensku propagujú ťažbu uránu a budovanie ďalších atómových elektrární, pozvali na návštevu práve Patricka Moora. Pán Moore príde kamkoľvek a urobí propagáciu čohokoľvek, keď mu za to dobre zaplatia," tvrdí hovorca Greenpeace na Slovensku Juraj Rizman.
Postoj Greenpeace komentoval P. Moore slovami: „Im sa jednoducho nechce diskutovať. Je jednoduchšie povedať nie, ako diskutovať o týchto veciach a snažiť sa o dohodu. Ale uvedomme si, že potrebujeme ďalšie zdroje energie, aby sme mohli naďalej existovať civilizovaným spôsobom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.