predmetov, napríklad hodiny výtvarnej výchovy, dávajú na deti v triede pozor upratovačky.
ZŠ navštevuje 64 žiakov a spolu s riaditeľkou má iba štyroch pedagógov. Kritické situácie nastávajú vtedy, keď počet učiteľov klesne na polovicu. Práve vtedy nastupujú na scénu upratovačky. "Myslím si, že je to úplne v poriadku. Majú s tým skúsenosti aj iní riaditelia škôl. Keď nastane v škole výnimočná situácia, poveríme inú dospelú osobu, aby vykonal nad žiakmi dohľad, aby sa nestal úraz," vysvetlila riaditeľka školy Margita Sivošová.
Tá prízvukuje, že ak by išlo o hlavný vyučovací predmet, napríklad matematiku, situáciu by riešila inak. "Keď je v škole väčší počet učiteľov, zastupovanie je profesionálnejšie. Keďže nás je tu málo, musím vzniknuté situácie riešiť aj takto," dodala riaditeľka.
Upratovačkám občasná zmena náplne práce vôbec neprekáža. Naopak. Sú rady, keď môžu pomôcť. "Berieme to normálne. Je nás tu málo, takže si navzájom pomáhame. Deti sú na nás zvyknuté a sú v pohode. Zadanie, čo majú kresliť, dostanú od učiteľa, my len dávame na nich pozor," povedala nám jedna z upratovačiek Magdaléna Kohútová.
Jej kolegyňa Elena Ilavská pracuje v ZŠ 20 rokov. Občasné záskoky za učiteľov berie ako príjemnú zmenu. S učiteľmi by si ale prácu nemenila. "Nemala by som na to asi nervy. Je to veľká zodpovednosť," priznala.
Deti neprítomnosť pedagóga na hodine nevnímajú tragicky. Ako sme sa od viacerých žiakov dozvedeli, upratovačky dobre poznajú a to, že tam nie je učiteľ, ale "iba" upratovačka nezneužívajú.
ZŠ v Tatranskej Štrbe navrhla Štrba kvôli nedostatku detí vyradiť zo siete škôl. Pravdepodobne sa tak stane do konca júla tohto roka. Zamestnanci a pedagógovia už dostali výpovede. Deti budú chodiť na vyučovanie do dediny. Podľa starostu Štrby Michala Sýkoru chce obec budovu školy prestavať na dom sociálnych služieb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.