Hanuščak v tomto zmysle list. "Nie sme nadšení situáciou, čo v Bardejove vznikla, čo sa týka letných terás. Pritom náš principiálny názor je taký, že nech sú terasy v centre Bardejova, nech slúžia. Majú však veľmi nevhodné krytie, sťaby turecké stany. Zmeniť by sa žiadalo aj ich situovanie. Lebo, keď turista príde do Bardejova, okrem týchto terás si nemôže odfotografovať skoro nič," uviedla riaditeľka KPÚ Mária Poláková.
Zároveň pokračovala, že problém chceli riešiť už pred letnou sezónou: "Žiaľ, sme sa nedohodli, lebo primátor argumentoval, že boli vyrobené ako atypy, v tom je tá irónia. Udialo sa to tak, že mesto si dalo urobiť štúdiu a podnikatelia si ich na vlastné náklady dali vyrobiť."
Podľa Polákovej leto v tomto roku prišlo veľmi rýchlo: "Takže sme sa s primátorom nakoniec dohodli, že tento rok ešte terasy prežijú. Avšak v dostatočnom predstihu pred budúcou sezónou sa stretneme, a budeme problém riešiť. Skrátka, my pamiatkári žijeme v nádeji, že na budúci rok už bude historické námestie mesta zapísaného do zoznamu pamiatok UNESCO vyzerať ináč." Tiež sme sa riaditeľky KPÚ opýtali na to, ako hodnotí fakt, že cez celé Radničné námestie v Bardejove sú naťahané hadice k letným terasám. "S primátorom sme hovorili aj o tom, teda že letná terasa obnáša nielen postavenie búdky, ale potrebuje to aj ďalšie vybavenie. Na Radničnom námestí sú síce po vykonanej rekonštrukcii napájacie odberové body, ale žiaľ, to celé sa asi nedomyslelo do konca. Vskutku to teraz vyzerá tak, že každý podnikateľ zo svojej prevádzky si k letným terasám privádza svoju elektriku i vodu," uzavrela problém Poláková.
"Projektanti nám tvrdili, že svoj zámer letných terás s pamiatkarmi konzultovali. Opak je však pravdou. Ani mne sa nepáčia. Sú to stodoly. Historické námestie sme nie preto rekonštruovali, aby sme ho mali založené takýmito opachami," vyslovil vo veci názor primátor Boris Hanuščak. Následne uviedol, že čo sa týka budúcnosti letných terás, mali rokovanie v Prešove na Krajskom pamiatkovom úrade: "Hovorili sme o tom, ako by naše námestie malo vyzerať počas letnej turistickej sezóny. Aj my z pozície mesta máme výhrady voči tomu, ako to s terasami na Radničnom námestí vyzerá. Lebo ich rozmiestnenie, odpady, naťahané káble nie sú najvhodnejším riešením."
Zároveň Hanuščak dodal, že spolu s pamiatkarmi vytvoria pracovnú skupinu: "Pripravíme návrh, ako letné terasy riešiť. My ich nechceme rušiť, len upraviť. Musím však zdôrazniť, že z pozície nášho úradu sme na to išli profesionálne. Dali sme spracovať štúdiu. Život však ukázal, že riešenie ktoré takto vzniklo nie je najvhodnejšie pre komplex historického námestia. V komplexe historického námestia totiž nemôže byť dominujúca letná terasa. Budeme skrátka hľadať kompromisné riešenie vhodné aj pre podnikateľov, ktorí do toho investovali financie. Teda, aj keď nie každý bude stopercentne spokojný, ale aby nebol stopercentne nespokojný."
Čo na to podnikatelia? "My máme od návštevníkov také odozvy, že sú spokojní. Na terase máme kvety, snažíme sa ju stále vylepšovať," uviedla Monika Semanková. Zároveň poznamenala, že do terasy investovali nemalé financie: "Ďalšie náklady máme s prevádzkou. Platíme pracovné sily, tiež vodu a elektriku, a nájom." Napokon konštatovala, že od mesta dostali informáciu v tom zmysle, že problém sa bude riešiť na konci letnej sezóny.
Jej manžel poznamenal, že keď im pracovníci mesta dali do rúk návrh, ako terasy majú vyzerať "tak sme im povedali, že tie vrchy sú také smiešne, ako turecké stany, už len čašníkom dať šable. Skrátka sme to namietali. Ale to je všetko, čo sme mohli. Pritom najviac nás potrápili práve tie turecké vrchy, lebo zhotoviteľ nevedel, ako ich má vyrobiť. Technické detaily sme k dispozícii nemali." Semankovci začínali na Radničnom námestí s budovaním letnej terasy ako prví. "Mesto ani nemá predstavu, čo nás to všetko stálo. Teraz po troch rokoch prídu a povedia, treba zrušiť. A čo my s tým? Preplatia nám to? My sme počítali, že terasu budeme môcť prevádzkovať aspoň desať rokov," dodala Semanková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.