lyžiach na zjazdovke zo Štartu do Tatranskej Lomnice. Dovtedy bol aktívny športovec. Okrem lyžovania rád behal a ako správny Tatranec holdoval turistike.
Po niekoľkých rokoch sa mohol znova pokochať krásou tatranskej prírody a nadýchať sa čerstvého horského vzduchu. Vďaka špeciálne zrekonštruovanému, bezbariérovému turistickému chodníku sa mohol včera dopoludnia aj s vozíčkom dostať z Hrebienka na Rainerovu chatu v nadmorskej výške vyše 1 300 metrov nad morom. "Je to úžasný pocit. Až doteraz sme nemohli kvôli veľkým skalám a koreňom stromov na chodníkoch v podstate nikam chodiť. S vozíčkom sa to nedalo. Teraz je to už lepšie. Naozaj som si to vychutnával, aj keď to bolo fyzicky dosť namáhavé," podelil sa o prvé dojmy Tatranec.
Štátne lesy (ŠL) TANAPu v spolupráci so súkromnou spoločnosťou včera otvoril prvý zo štyroch chodníkov pre hendikepovaných turistov. Ide o chodník špeciálne upravený tak, aby po ňom mohli bez väčších problémov prejsť aj vozíčkari. "V prvom rade sme odstránili veľké skaly. Potom sme terén vyrovnali, zavalcovali a vysypali hrubým kameňom," priblížil úpravy na vyše štvor kilometrového úseku chodníka riaditeľ ŠL TANAP Peter Líška.
M. Mach si kvalitu chodníka pochvaľoval. I keď na trase mu občas museli pomáhať jeho zdraví kamaráti, podľa neho fyzicky zdatnejší vozíčkari by ju mohli zdolať aj bez cudzej pomoci. "Sú tam náročnejšie stúpania, ale myslím si, že keď sa chce, tak sa to dá zvládnuť," konštatoval Lomničan.
Chodník pre hendikepovaných medzi Hrebienkom a Rainerovou chatou nebude jediným. Už čoskoro ŠL TANAPu sprístupnia 8 kilometrov dlhú trasu z Červeného Kláštora do Lesnice. Do konca roka chcú lesníci otvoriť pre hendikepovaných ďalšie dva chodníky. Chodník z Tatranskej Javoriny do Podmuráňa v dĺžke dva kilometre dva a pol kilometrovú trasu z Lysej Poľany do Bielovodskej doliny. Spolu tak budú mať v Tatrách a Pieninách vozíčkari k dispozícii 17 kilometrov chodníkov.
Náklady na ich úpravu dosiahnu bezmála 4 milióny korún. "Je to pomerne značná čiastka z tých finančných prostriedkov, ktoré každoročne ŠL TANAPu dávajú na opravu a úpravy turistických chodníkov v Tatrách, ktorých je spolu vyše 700 kilometrov," dodal P. Liška.
Myšlienka vybudovať chodníky, po ktorých by mohli ísť aj vozičkári nie je podľa chatára Petra Petrasa žiadnou novinkou. "V šesťdesiatych rokoch sa tu začala robiť jedna cestička," doplnil nájomca Rainerovej chaty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.