pútnického miesta. Okrem toho Levoču navštívili aj biskup z Lúrd Jack Periér, ktorý je zároveň predsedom združenia, ktorého členmi je 20 najvýznamnejších pútnických európskych miest. Levoču prijalo do tohto spolku 3. októbra 2005.
Medzi spomínanú dvadsiatku miest patria napríklad Lurdy, Fatima, Czenstochowa, Mariazell a ďalšie. "Veľmi rád som prijal pozvanie do Levoče a pozývam slovenskú verejnosť na púť k nám do Lúrd," uviedol J. Periér.
Ako upresnil levočský dekan František Dlugoš, na to, aby sa Levoča dostala do spoločenstva najvýznamnejších pútnických európskych miest, musela splniť niekoľko podmienok. "Napríklad, členmi sú iba tie pútnické mestá, ktoré sú starobylé a do roka ich navštívi aspoň milión ľudí. Mariánsku horu iba počas uplynulého týždňa navštívilo približne 1,5 milióna pútnikov. V rámci Európy sme s návštevnosťou na 4. mieste," upresnil F. Dlugoš.
Okrem Slovákov prišli do Levoče pomodliť sa napríklad Albánci, Francúzi, Nemci, Maďari či Poliaci. Ďalšími podmienkami pre získanie členstva bolo aj to, že pútnické miesto mal navštíviť pápež a púte sa tu mali konať nepretržite. "Aj tieto podmienky sme splnili. Na Mariánskej hore sa konali púte aj za socializmu aj keď účasť bola nižšia ako v posledných rokoch," dodal F. Dlugoš.
Levočský dekan vydal pri príležitosti 760. výročia vzniku pútnického miesta v Levoči aj knihu s názvom A do svätyne vedú kroky naše. Mapuje tu celé dejiny Mariánskej hory, ako zdroj informácií mu slúžil farský archív. Pútnické miesto vzniklo pravdepodobne počas tatárskych vpádoch. Ľudia, ktorí na tomto mieste našli útočisko, tu z vďaky postavili kaplnku.
Spomínaná kniha vyšla v náklade 2-tisíc kusov.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.