vytlačené na papieri, ale nahrané na CD nosiči.
Nákup laptopov inicioval na marcovej schôdzi MsZ primátor Popradu Anton Danko. Poslanci ho jednohlasne odsúhlasili. Cena za jeden počítač aj s DPH je 36 993. Mesto tak za 25 laptopov zaplatilo 925-tisíc korún. Dôvodom nákupu osobných počítačov, ktoré nemajú ani poslanci mnohých krajských miest, je šetrenie papierom. „Myslím si, že náklady sa vrátia. Keď sa pozeráte na tie kopy materiálov a papiera, tak je to jasné," vysvetlil pred časom primátor.
Viacerí poslanci priznávajú, že s počítačom veľmi pracovať nevedia. Najstaršieho, 65-ročného poslanca Františka Strojného zaúča do tajomstiev počítačovej techniky jeho syn.
Jozef Mozolík sa chce oboznamovaniu s počítačom venovať niekoľko dní. „Niečo nám vysvetlili, dostali sme aj nejaké cédečka, uvidím, či to zvládnem. Každopádne si myslím, že je lepšie vláčiť notebook, ako hory papiera," konštatoval poslanec.
Naopak, niektorí radní majú niekoľko osobných počítačov. Napríklad Milan Baran priznal, že ich má dokonca až tri. „Jeden mám osobný, ďalší, služobný, ako podpredseda Prešovského samosprávneho kraja, no a teraz som si prevzal tretí," uviedol poslanec.
Ivan Rončák z Transparency International Slovensko si myslí, že „nová technológia" neprinesie výrazný prínos do kvality rozhodovania poslancov. „Pokiaľ ide o poslancov, sú medzi nimi určite aj menej počítačovo gramotní. Tí budú oproti tým vyspelejším hendikepovaní. Nemožno brať do úvahy ani ekologické hľadisko. Výroba počítačov nie je určite ekologická. Otázna je aj úspora finančných prostriedkov," uviedol I. Rončák.
Podľa dostupných informácií, notebooky poslancom po skončení ich funkčného obdobia neostanú. „Poslanci podpísali s mestom zmluvu o výpožičke. Znamená to, že za osobný počítač nesú hmotnú zodpovednosť," uzavrela hovorkyňa primátora Popradu Zuzana Pojedincová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.