zisťoval v náhodne vybraných obciach, aké podmienky majú na prácu starostovia a úradníci. Výsledky sú zaujímavé. Niekde doteraz nemali toalety, inde sa delia o priestory s krčmou či reštauráciou. Ivan Rončák z Transparency International Slovensko pre Korzár skonštatoval, že neexistuje žiaden záväzný predpis, ktorý by určoval, aké má byť sídlo obecného úradu.
V Domaňovciach v okrese Levoča je novozvolená starostka Mária Garčárová (KDH) zúfala z toho, v akých priestoroch musí úradovať. Budova obecného úradu je stará asi 30 rokov, ich susedom je však krčma. Sídlia v jednej budove, vchody sú tesne vedľa seba. "Je to trápne. Poobede počuť odtiaľ hluk, lenže momentálne nevidím šancu na zmenu," skonštatovala domaňovská starostka. Ani v Rudňanoch v okrese Spišská Nová Ves nie sú spokojní so svojimi susedmi. Obecný úrad sídli v budove na poschodí, na prízemí sa nachádza pošta. V čase vyplácania sociálnych dávok je tu tlačenica, krik. Ak si chce bežný občan v týchto dňoch vybaviť úradnú záležitosť na obecnom úrade musí sa ozbrojiť trpezlivosťou kým prejde cez dav ľudí tlačiacich sa na chodbe. "Je to dlhodobý problém, ktorý chceme riešiť. Boli by sme radi, keby sa pošta presťahovala do budovy, kde sídli u nás polícia. Požiadali sme o zmenu aj vedenie pošty. Dostali sme negatívnu odpoveď. Vraj sťahovanie a vybudovanie nového sídla pošty je pre nich nákladné," vysvetlil nám starosta z Rudnian Miroslav Blišťan (NEKA).
V malej obci Závadka v okrese Gelnica, kde žije 600 ľudí, obecný úrad sídli v prenajatých priestoroch. Za maličký rodinný dom platia ročne 12-tisíc korún. Situácia sa čochvíľa obráti k lepšiemu, v obci finišujú so stavbou nového moderného obecného úradu. Zaujímavé je, že ešte v terajšom sídle nemajú toalety. Ak príde návšteva, starosta rozpačitú situáciu rieši tak, že dotyčného pozve použiť toaletu k sebe domov.
V Spišskom Hrušove v okrese Spišská Nová Ves pracuje starosta v kaštieli. Ide o národnú kultúrnu pamiatku z roku 1596. V roku 1993 staručký kaštieľ rekonštruovali. "Ak by sme sa sem nepresťahovali, kaštieľ by bol odpísaný. Dopadol by tak, ako kaštiele v ostatných obciach, chátral by," popísal starosta Viktor Butvín (HZDS). Na našu otázku, či neľutujú toto rozhodnutie, odpovedá starosta rozpačito. "V lete, keď je horúce, je tu príjemne. Horšie je to v zime, predsa len budova s metrovými kamennými múrmi sa vykuruje ťažko." V regióne Spiša pravdepodobne v najstarších priestoroch sídli obecný úrad aj v Mníšku nad Hnilcom v okrese Gelnica. "Budova bola rekonštruovaná v roku 1920," upresnil starosta Ľudovít Kujnisch (Smer). Ako ďalej dodal, plánujú inováciu budovy, prvoradá je však momentálne stavba verejného vodovodu. "Chceli by sme vymeniť okná, zmeniť vykurovací systém, kotolňa na tuhé palivo už zastaralá," dodal Ľ. Kujnisch. V tejto obci žije viac ako 1 600 obyvateľov.
Ako pre náš denník vysvetlil I. Rončák, neexistujú žiadne odborné kritéria ani zákon, v ktorom by sa bližšie špecifikovali sídla obecných úradov. "Platí však zásada primeranosti. Sídlo obecného úradu by malo zodpovedať miestnym danostiam a možnostiam," upresnil. Podľa zákona o štátnych symboloch, starostovia musia dbať o to, aby na budove obecného úradu bol štátny znak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.