teréne blízko rokliny Veľký Sokol. Do hasenia ihneď nasadili vrtuľník ministerstva obrany s bambi vakom. Včera ráno mu prileteli na pomoc ďalšie štyri vrtuľníky, ktoré nalietavali na lúku neďaleko požiaroviska a naberali do vakov vodu privážanú cisternami z blízkeho potoka. Na Spiš dorazili príslušníci Hasičskej a záchrannej brigády z Humenného a hasiči zo Spišskej Novej Vsi, Prešova a Popradu. Oheň sa šíril po strmom svahu, kde je nemožný prístup hasičskými cisternami. Záchranári sú odkázaní na hasenie zo vzduchu. Včera dopoludnia vysadili hasičov priamo do požiaroviska.
"Podarilo sa na hrebeni na čele požiaru zlaniť dve skupiny leteckého hasenia. Dopravili sme im materiál a pomocou OTO vakov začali hasiace práce. Majú natiahnuté hadicové vedenie, postupne to tam rozhrabávajú a zalievajú. Sme s nimi v spojení vysielačkami. Šírenie požiaru sa nám podarilo zastaviť. Záleží od počasia a vetra, či sa nám podarí oheň lokalizovať. Kedy sa nám požiar podarí uhasiť, o tom je zatiaľ predčasné hovoriť," informoval na mieste veliteľ zásahu Ondrej Šproch, riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ z Popradu.
Príčina požiaru zatiaľ nie je známa. Ide o turisticky neprístupnú lokalitu, preto hasiči vylúčili zásah človeka. S najväčšou pravdepodobnosťou mohol les zapáliť blesk. V čase redakčnej uzávierky O. Šproch informoval, že hasicie práce budú pokračovať až do noci, kým vrtuľníky možu lietať. S určitosťou však na požiari budú hasiči pracovať aj dnes.
Ochranári hovoria, že horí veľmi hodnotný les. Podľa slov Tomáša Dražila zo Správy Národného parku Slovenský raj sa oheň rozšíril v lokalite Blajzloch nad Štvrtockou pílou. "Horí les na strmom svahu asi 300 metrov od hrebeňa kopca, z druhej strany je národná prírodná rezervácia Sokol. Je to veľmi hodnotný les, starý vyše 130 rokov. Je zachovaný, kedže sa tam neťažilo. Chceli sme ho zahrnúť do zóny A s najvyšším stupňom ochrany," informoval T. Dražil.
Turisti si myslia, že je to cvičenie
Rekreačné stredisko Podlesok blízko centra požiaru bolo včera plné turistov. Mnohí návštevníci, ktorí včerajšie pekné počasie využili na túry v Slovenskom raji, o požiari vôbec nevedeli. Rodinka s malými deťmi z Maďarska si fotila vrtuľníky pri čerpaní vody do bambi vakov a otec sa zaujímal, čo je to za cvičenie. "Slováci počúvajú rádio a vedia, že horí. Pýtajú sa, kde je požiar, či môžu ísť do Suchej Belej," hovorí Marek Gonda, ktorý pracuje na parkovisku na Podlesku. Poľskí turisti z Wroclavi si v infostánku na parkovisku kúpili mapu. Predseda Mikroregiónu Slovenský raj Štefan Labuda potvrdil, že všetky turistické chodníky v národnom parku sú bezpečné. "Turistické trasy požiar vôbec neohrozuje. Horí v lokalite, ktorá nie je prístupné pre verejnosť," dodal Š. Labuda.
Požiare v Slovenskom raji
Najväčší a zároveň najtragickejší lesný požiar zažil národný park Slovenský raj v októbri 2000. Vyžiadal si šesť ľudských životov a zasiahol 64 hektárov lesa. Na hasiacich prácach sa okrem hasičov zo Spiša zúčastnili záchranári zo Záchrannej brigády civilnej ochrany z Humenného a Žiliny, slovenskému vrtuľníku letky ministerstva vnútra s bambivakom prileteli na pomoc dva maďarské vrtuľníky. V tom čase ukázalo, že jeden bambivak na hasenie v neprístupnom teréne nepostačuje.
V lete 1976 postihol lesný požiar národnú prírodnú rezerváciu Kyseľ. Odborníci ho považujú za najničivejší požiar priamo v prírodnej rezervácii. Za päť dní zhorelo vyše 30 hektárov lesa. Tiesňava Kyseľ je odvtedy pre turistov uzavretá, rebríky a stúpačky zdemontovali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.