Šproch pre KORZÁR potvrdil, že požiar je lokalizovaný. Včera popoludní stiahol hasičov z terénu, na mieste ostali len monitorujúce hliadky. Kvôli dažďu sa svahy zmenili doslova na klzisko a hrozilo riziko zranení. O. Šproch konštatoval, že napriek práci v zložitom teréne nedošlo k žiadnym zraneniam.
Na kopci Koč ešte sú dymiace miesta, tlejúce pne a kmene stromov. Pri zmene počasia hrozí ich opätovné vznietenie. Dnes ráno sa preto hasiči vrátia späť na požiarovisko a dohasia zostávajúce ohniská a tlejúce miesta. Pomáhať im bude aj jeden vrtuľník. „Máme požiadavku na jeden vrtuľník a ďalšie dva budú v pohotovosti," uviedol O. Šproch. Ak to bude situácia dovoľovať, zajtra hasiči rozoberú jazierkový systém s hadicami, pomocou ktorého si dopravovali vodu z cisterien priamo na svah.
V lokalite Koč horelo od nedele 22. júla. Oheň spôsobil pravdepodobne úder blesku do suchého stromu. Požiar v neprístupnom teréne hasili celý minulý týždeň pomocou vojenských aj súkromných vrtuľníkov. Oheň sa cez hrebeň rozšíril aj do národnej prírodnej rezervácie Sokol. Do terénu sa dnes opäť chystajú aj ochrancovia prírody. „Keď nám hasiči odovzdajú požiarovisko, zmeriame zhorenú plochu a podľa výmery stanovíme spoločenskú škodu," informoval Tomáš Dražil zo Správy Národného parku Slovenský raj.
Predbežné odhady hovoria o spoločenskej škode na zničených biotopoch vo výške 50 miliónov korún. Dnes zisťujú pracovníci Štátnej ochrany prírody škody v národnej prírodnej rezervácii Červené skaly pri obci Poráč, kde horelo minulý týždeň.
Pri požiari v Slovenskom raji zasahovalo vyše 70 hasičov. Pri svojej návšteve minulý týždeň im minister obrany František Kašický prisľúbil po likvidácii ohňa šampanské. Na tlačovom oddelení ministerstva obrany včera ešte nevedeli upresniť, či a kedy príde minister na východné Slovensko. Dodali, že ak to hasičom sľúbil, určite na to nezabudne.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.