niekoľko korytnačiek a leguánov. Zabavili ich inšpektori životného prostredia z Košíc.
„Je mi veľmi ľúto, že to takto dopadlo, lebo my sme nijaký zákon neporušili. Len sme zachránili zvieratá. Keď mi ich sem ľudia prinesú, neraz v zlom stave, mám ich odbiť a povedať, že ich majú odniesť preč?" pýta sa riaditeľ zoo Alexandre Soóš.
„Rysa nám zabavili preto, lebo nie sme oprávnení chovať zvieratá, ktoré pochádzajú z voľnej prírody. Zatúlané mláďa rysa sme našli minulý rok pri nádrži Domaša. Bol pohryzený, chudý, vyzeral ako kúsok handry. Neveril som, že prežije, v takom zlom stave bol. A koľko sa k nemu nachodil veterinár. Sme radi, že prežil. Zaregistrovali sme ho na Obvodnom úrade životného prostredia v Stropkove. Samozrejme, že sme od začiatku vedeli, že aj tak skončí v Bojniciach a pustia ho do voľnej prírody. Všetko bolo vybavené, mali poňho prísť. Lenže predbehli ich z inšpekcie životného prostredia z Košíc a vzali nám ho," vysvetlil A. Soóš.
Rovnaký osud postihol aj korytnačky a leguánov. „Korytnačky hodili ľudia do rybníka v zooparku. Dôvod je jednoduchý - podľa zákona musia byť tieto zvieratá zaregistrované a očipované. A to niečo stojí. V prípade korytnačiek aj niekoľko stovák. Ľudia nechcú dať peniaze a tak sa korytnačiek radšej zbavia. A to sme radi, že ich hodia k nám, nie napríklad do Domaše či Ružína. Tam by uhynuli," vysvetľuje riaditeľ.
Zvieratá však neočipovali ani v zooparku. „Dôvodom je nedostatok financií a tiež to, že chytiť korytnačky a leguány je problematické."
Inšpektori zo životného prostredia z Košíc nám poskytli bližšie informácie. „Počas kontroly od 18. apríla do 13. júla sa zistilo viacnásobné porušenie zákona," povedal hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Michal Štefánek. Dodal, že kontrolu urýchlil fakt, že sa o existencii rysa hovorilo v médiách.
„Na základe zistení počas kontroly sa začalo správne konanie o uložení pokuty a zároveň bolo vydané opatrenie, ktorým sa prevádzkovateľovi zariadenia zakazuje nakladanie s chránenými živočíchmi. Ide o rysa ostrovida, jeden exemplár korytnačky stepnej, 2 leguány zelené a 5 korytnačiek písmenkových," upresnil hovorca.
K názoru, že rys mal byť pustený do voľnej prírody, hovorca povedal: „Ide o zavádzanie verejnosti. Rys bol držaný vo voliére medzi ostatnými živočíchmi. Bol vystavovaný verejnosti, z čoho vyplýva, že nešlo o rehabilitáciu chráneného živočícha. Vzhľadom na podmienky, v akých bol tento živočích držaný, nie je možné vrátiť ho do voľnej prírody, ako to prezentuje riaditeľ zariadenia," uzavrel M. Štefánek.
Ostatné zvieratá sa po začipovaní vrátia späť do Stropkova a to v prípade, že o to zoopark požiada.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.