V spolupráci so Štátnymi lesmi (ŠL) TANAPu ju pripravili mladí ľudia z regiónu
Podstatnú časť výstavy tvoria fotografie z najrozsiahlejšieho požiaru v novodobých dejinách Vysokých Tatier, ktorý uprostred leta 2005 zasiahol územie
s rozlohou 230 ha, z toho 26 ha v piatom, najvyššom stupni ochrany.
Hovorca ŠL TANAPu Marián Šturcel na margo výstavy konštatoval, že je mementom pre obyvateľov i návštevníkov Tatier, aby dbali na protipožiarne opatrenia a správali sa zodpovedne. Spresnil, že na rozdiel od roku 2005, keď kalamitné územie TANAPu zasiahlo trinásť požiarov, vlani a v tomto roku sa situácia výrazne zlepšila, čo súvisí s postupom vegetácie i pokračujúcou hliadkovou činnosťou najmä v čase sucha.
V súvislosti so zmenami vegetácie na požiarom zasiahnutom území Šturcel uviedol, že požiarovisko je zazelenené, ale charakter porastov je odlišný od okolitých plôch. "Mali sme možnosť vidieť to aj laickým pohľadom. Ide o fenomén fialových Tatier v lete tohto roku. Najfialovejší bol práve na požiarovisku, kde hrabanka bola výrazne narušená prehorením. Pôda je viac mineralizovaná a práve vrbovka je typickým druhom takýchto minerálnych pôd," uviedol.
Výstava nazvaná Tatranské požiare potrvá v Múzeu TANAPu do konca augusta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.