čipované v zmysle zákona. Konkrétne u krokodíla (kaiman krokodilus) stanovila lehotu na čipovanie do prvého augusta tohto roka. Alexander Soóš, riaditeľ ZOO parku vysvetľuje, čo to vlastne čipovanie je a akým spôsobom sa vykonáva: "Čipovanie je nezameniteľné označenie zvierat, ktoré sú medzinárodne chránené. Povinnosť takéhoto označenia sa vzťahuje len na ne. Čip, ktorý obsahuje identifikačné číslo, sa pod kožu zvieraťa zavádza pomocou injekčnej ihly. Za normálnych okolností by tam mal ostať, ale je bežné, že vypadne napríklad pri výmene peria, zvliekaní kože, alebo pri pohybe zvieraťa. Inšpektori ho kontrolujú pomocou čítačky, ktorú je potrebné priložiť na vzdialenosť 5 cm od tela zvieraťa, teda od miesta, kde by sa mal čip nachádzať. Pri poslednej kontrole inšpektori snímali napríklad čip fose cez pletivo. Preto niet divu, že čítačka číslo nezachytila." Čítačka však nezosnímala čip ani u krokodíla, a to aj napriek tomu, že do zooparku prišiel riadne začipovaný. Soóš nám totiž na požiadanie ukázal preukaz o pôvode chráneného živočícha, v ktorom je aj záznam o čipovaní presne z 29. februára 2000. Okrem neho je v preukaze nalepený aj čiarový kód, ktorého číslo je identické s číslom na čipe. "Ako vidíte, krokodíla sme s čipom už kupovali. Ťažko povedať, či vypadol, alebo inšpektori umiestnili čítačku priďaleko, každopádne sme celú náročnú procedúru museli opakovať znovu," hovorí riaditeľ zooparku.
Opätovné čipovanie tohto nebezpečného zvieraťa neprebiehalo celkom hladko. Hoci A. Soóš zhotovil krokodílovi špeciálnu slučku na stiahnutie papule, ten sa po vpichu ihly začal urputne brániť. Vymrštil sa, rozbil vyhrievaciu žiarovku, ihla ostala v jeho tele, striekačka v rukách veterinára. Zaujal polohu, pri ktorej bolo nemožné vybrať mu ju spod kože. "Snažili sme sa ho otočiť, aby mal k nemu veterinár lepší prístup. Keď sa nám to konečne podarilo a veterinár vyberal ihlu, vymrštil sa znovu a rozbil nám sklenenú tabuľu na teráriu. Mne zasiahol chvostom nohu a keďže v ňom má obrovskú silu, asi mi natrhol sval," rozpráva o peripetiách s krokodílom riaditeľ zooparku, ale vzápätí s uspokojením dodáva, že čip by mal byť konečne na svojom mieste, teda v dolnej tretine mohutného chvosta.
O tom, že čipovanie tohto živočícha možno pokladať za dosť nebezpečný úkon svedčí aj fakt, že kaiman krokodilus váži približne 30 kilogramov a meria vyše metra. Pokiaľ nepociťuje hrozbu, je úplne pokojný, o čom sme mali možnosť presvedčiť sa priamo počas fotenia. Problém nastáva, pokiaľ sa cíti ohrozený, čo bol aj tento prípad. Vtedy útočí najmä ostrými zubami a mohutným chvostom. Jeho čeľuste dokážu hravo prehryznúť končatinu dospelého človeka.
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.