Niektorí ľudia sú ako hyeny," s týmito slovami skomentovala svoj objav dôchodkyňa bývajúca na Lorencovej ulici v Krompachoch.
Pri moste z Lorencovej ulice smerom do mesta neďaleko tzv. malej hati bolo skutočne pohodené nejaké zvieratko, ktoré u okoloidúcich spôsobilo rozruch. Aj prvý letmý pohľad dával tušiť, že môže ísť skutočne o utopené mláďa. Pozornejšiemu oku neušlo, že je to skutočne zajačik. Avšak až bezprostredný kontakt s pohodeným zvieratkom odhalili skutočnosť. Zajačik bol plyšový. Ten bol obrátený hlavou dole vo vode a tak pôsobil veľmi vierohodne.
Aj takýto zaujímavý nález ukrýval Slovinský potok pretekajúci mestom. Ten sa už dlhé roky stáva konečným a obľúbeným miestom nepotrebných vecí. "Pamätám si, keď som v potoku našiel aj konštrukciu z detského kočiaru či fúrik. Ničím výnimočným neboli ani topánky, vedrá, pneumatiky, dokonca tam skončil aj nábytok. Ľudia jednoducho vyhodia všetko, čo nepotrebujú. Teraz je už toho menej, no vždy sa niečo nájde," uviedol dôchodca z Krompách, ktorý zvykne sedávať na lavičke pri potoku.
Podľa slov Mariána Miščíka riaditeľa Správy Hornádu a Bodvy Slovenského vodohospodárskeho podniku Košice, vo vodách končí naozaj všetko. "Ľudia do potokov a riek vyhadzujú rôzny odpad. Cez komunálne odpady, PET-fľaše, gumené hračky, chladničky či karosérie áut. Pravdou je, že tá disciplína ľudí v čistote vôd je veľmi malá. Nám to spôsobuje veľké problémy, pretože väčšinu času i prostriedkov venujeme práve na odpratávanie odpadov a málo toho zostáva na našu hlavnú činnosť protipovodňovú ochranu. Pri odstraňovaní odpadov z tokov pretekajúcich v intravilánoch spolupracujeme s mestami či obcami. Čo sa týka Spiša, najviac sa zameriavame na čistenie priehrady Ružín, kde končí najviac odpadov. Čistenie robíme po každej väčšej prívalovej vode," uviedol M. Miščík.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.