dvojposteľovej bunke tak od prvého júna platia mesačne namiesto doterajších približne 2 500 korún až 5 000 korún. Pritom štandard ich bývania sa s vyšším nájomným vôbec nezmenil. Budovy sú ošarpané a roky ich nik nerekonštruoval. Viacerí preto z ubytovne odišli a našli si kvalitnejšie ubytovanie za rovnakú cenu.
"Čo vám poviem. Zvýšením nájomného som bol nemilo prekvapený. Bývam tu niekoľko rokov. Nič sa s budovami doteraz nerobilo. Tak ako ich pred štyridsiatimi rokmi postavili, tak sú stále. Cez okná v zime fučí, fasáda vyzerá strašne. Pravdupovediac, odkedy zvýšili nájom, obzerám sa po nejakom byte. Budem tam mať za rovnakú cenu viac priestoru a súkromia," povedal nám zdravotník, ktorý si neprial byť menovaný.
A nie je sám, ktorý si po zvýšení nájomného začal hľadať iné bývanie. Podľa našich informácií z ubytovne po úprave nájomného odišlo niekoľko obyvateľov. Faktom je, že ak napríklad dvojica bývala v trojbunke za ktorú po novom zaplatila mesačne 7 500 korún plus asi 400 korún za elektrinu, oplatilo sa jej prenajať si jedno až dvoj izbový byt. Ceny prenájmov jednoizbových bytov sa v Poprade pohybujú od 5- do 6 a pol tisíc korún mesačne. Za dvojizbvý byt zaplatíte od 6 a pol do 8-tisíc korún.
O zmene bývania uvažuje aj nemenovaná lekárka. "Na to, že budú zvyšovať nájomné nás upozornili. Myslím si, že na to, že je to v podstate internát to nie je málo, ale poznám ubytovne kde sa platí viac," dodala lekárka.
Riaditeľ Nemocnice Poprad Jozef Tekáč (na snímke) nechcel problém zvyšovania nájomného v ubytovniach oficiálne komentovať. Neoficiálne nám však povedal, že dôvodom takmer sto percentného zvýšenia poplatkov bol ten, že doterajšie nájomné nepokrylo ani náklady spojené s užívaním budov. "Ubytovne vyrábali stratu. Poplatky nestačili na náklady a už vôbec nie na tvorbu fondu opráv. Tým, že sme zvýšili nájomné chceme nakumulovať prostriedky na potrebné opravy budov. Už v tomto roku sa chystáme vymeniť okná, v ďalších rokoch chceme opraviť aj fasády a vnútorné časti budov," vysvetlil riaditeľ.
Na otázku, či by nebolo lepšie zvoliť opačný postup, teda najskôr ubytovne zrekonštruovať a až potom zvýšiť nájomné, keďže sa zvýši aj štandard bývania J. Tekáč odpovedal, že nemocnica má niekoľko projektov na ktoré potrebuje úvery a ďalšie by už neutiahla. "Chceme v prvom rade zlepšiť služby pre našich pacientov. V nemocnici musíme riešiť niekoľko problémov, takže čo sa týka ubytovne, zvolili sme tento postup. Navyše zamestnancom sme už dva krát zvýšili platy," dodal šéf nemocnice.
Ten sa neobáva toho, že po zvýšení poplatkov ostane ubytovňa prázdna. "Záujem je nielen zo strany zdravotníckeho personálu. Obavy, že by sme mali prázdnu ubytovňu nemáme," uzavrel J. Tekáč.
Ako stúpli poplatky za ubytovanie
Jednobunka - z 1 090 na 2 500 Sk
Dvojbunka - z 2 180 na 5 000 Sk
Trojbunka - z 3 270 na 7 500 Sk
(v cene nie je započítaný poplatok za elektrinu)
Text pod fotku:
Z ošarpaných ubytovní odchádzajú zdravotníci po tom, čo vedenie nemocnice zvýšilo nájomné o takmer 130 percent
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.