Ingrid TIMKOVÁ, ingrid.timkovakorzar.sk
Učňovskému vzdelávaniu je v Jarovniciach (okres Sabinov) koniec. Odbornému učilištiu, ktoré pripravovalo mládež z rómskej osady na povolanie krajčíra, skončila nájomná zmluva s obcou. Žiakov však nikto neinformoval a tretieho septembra chceli nastúpiť do školy. Priestory, kde učilištie sídlilo však už boli obsadené inými žiakmi - druhákmi a štvrtákmi zo základnej školy.
JAROVNICE. Sotva vyriešila samospráva v Jarovniciach jeden problém so školou, už má druhý. Donedávna totiž nebolo kam umiestniť triedy pre nových prvákov. Napriek tomu, že v obci fungujú ďalšie dve základné školy. Kapacitne však už nepostačujú. Preto v spolupráci s krajským úradom zrekonštruovali miestny kaštieľ, kam začiatkom školského roka nastúpili malí školáci. Do opravy budovy zainvestoval štát 1,7 miliónov korún. Spomínaným riešením však nastal iný problém. Spojená škola v Prešove prišla o priestory, v ktorých v minulom školskom roku pripravovala mladých Rómov na odborné vzdelanie. V dvojročnom odbore - výroba konfekcie sa v odbornom učilišti pripravovalo na budúce povolanie 27 učňov z rómskeho etnika.
Stredná škola prišla o priestory
O výučbu na vysunutom pracovisku učilišťa priamo v obci bol záujem najmä preto, že učni nemuseli za vzdelaním cestovať. "Toho roku sme dostali výpoveď. Nebola nám obnovená zmluva s obcou v priestoroch, ktoré sme v podstate my dali dokopy. Pán starosta zaargumentoval tým, že musí tieto priestory zrekonštruovať pre potreby základnej školy. Žiadne iné priestory, do ktorých by sme sa mohli presťahovať nám neposkytol," vraví zástupca riaditeľa Spojenej školy v Prešove Peter Kvašňák. Tá má tri organizačné jednotky - lesnícka škola, SOU lesnícke a odborné učilište.
Učňov budú voziť do susednej obce
Vedenie Spojenej školy vzniknutý problém riešilo so svojim zriaďovateľom - Prešovským samosprávnym krajom (PSK). Tento týždeň sa jedno našlo. Pracoviská dočasne zriadia v priestoroch Obecného úradu v Chminianskej Novej Vsi (okres Prešov).
"Žiakov tam budeme prepravovať na náklady samosprávneho kraja," vysvetľuje zástupca školy.
Rodičia však týmto riešením nie sú nadšení. "Tam nie sú dobrí Rómovia. Radi sa bijú. Ja sa bojím, aby sa dcére niečo nestalo. Asi ju do školy nepustím," sťažuje sa Anna Červeňáková. Učilište priamo v obci jej vyhovovalo najmä z toho dôvodu, že nemusela dcére prispievať na cestovné. "Mám osem detí. Mesačne dostanem 10 300 korún. Musím jej kúpiť zošity a iné potreby. Okrem toho platím za žumpu, odpad, elektrinu. Máločo nám ostane. Ak by bola škola v obci, ešte by som pristala, aby tam chodila," dodáva nespokojná matka.
Zástupca oponuje: "Jarovnickí žiaci neprídu do styku s deťmi z Chminianskej."
Starosta obce Jarovnice Marián Kijovský má na celú záležitosť iný názor. "Zmluva bývalej lesníckej škole, nástupníckej Spojenej škole, skončila. Mali ju totiž iba na dva roky. Nikto nepožiadal o jej predĺženie."
M. Kijovský tvrdí, že obec navyše znášala určité náklady spojené s prevádzkou dvojročného učilišťa a zdôrazňuje, že ponúkol škole iné priestory.
Zástupca školy P. Kvašňák tvrdí: "Ponúkli nám priestory. Bolo tam však nutné zainvestovať 1,8 milióna korún." Preto škola oslovila obec, aby takisto zainvestovala, keďže je vlastníkom priestorov.
Starosta takéto riešenie odmietol: "V obci musím najprv riešiť havarijné stavy. Zateká nám strecha na zdravotnom stredisku. Problém je v ostatných základných školách. V jednej z nich musíme urobiť tri miestnosti v podkroví, lebo ministerstvo zastavilo financie. Ja nemôžem teraz riešiť ich, keď mám v obci vážne problémy."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.