MICHAL FRANK, michal.frank korzar.sk
Mesto Prešov sa chce zbaviť neplatičov. Aj za cenu vysťahovania mimo kataster mesta. Zámer presťahovať neplatičov, ktorými sú poväčšine Rómovia, do Bartošoviec v Bardejovskom okrese nevyšiel. Starostov obcí v okolí postup prešovskej radnice pobúril.
BARTOŠOVCE/PREŠOV. Mesto Prešov chcelo kúpiť v Bartošovciach objekt, do ktorého mali byť vysťahovaní neplatiči. Išlo o budovu bývalého agrochemického podniku. O návrhu napokon mestská rada nerokovala, stiahol ho primátor. Predchádzal tomu nesúhlasný list starostu Bartošoviec a okolitých obcí. Prekáža im, že sa niekto chce zbaviť svojho problému tak, že ho hodí na plecia iným, ako aj to, že o zámere s obcou nikto nerokoval. „Táto lokalita nie je určená na výstavbu, ale na ľahkú živočíšnu výrobu," uviedol pre Korzár starosta Bartošoviec Štefan Šinaľ a zdôraznil, že obec „nevydá stavebné povolenie na takýto účel". Cieľom listu bolo zabrániť zámeru mesta, čo sa starostom podarilo. Chceli tiež dosiahnuť aj to, „aby sa dozvedeli, že o tom vieme".
Pôvodný návrh stiahli
Sťahovanie neplatičov do Bartošoviec je podľa primátora Hagyariho pasé. „Keď som zistil, že ide o lokalitu, ktorá je nepripravená, tak som sám tento materiál stiahol," uviedol primátor Prešova Pavel Hagyari, ktorý však nevylúčil, že v budúcnosti mesto k podobnému kroku pristúpi. „Je to zákonné riešenie. Som právnik, nechcem porušiť ani jeden paragraf. Toto je posolstvo pre všetkých tých, ktorí doteraz porušovali zákony a ničili náš majetok, že už to robiť nebudú. Týka sa to všetkých neplatičov, nielen Rómov."
Hagyari uviedol, že neplatiči vytvorili vyše 30-miliónový dlh. „Máme niekoľko firiem, ktoré nám ponúkajú cez mandátnu zmluvu zabezpečiť prístrešia pre týchto občanov... Nie je možné, aby sme ich z lokality Pod hrádkom, kde zničili byt a neplatia, presťahovali na Starú tehelňu, kde zničia ďalší byt," pokračoval primátor s tým, že ak sa „nájde lokalita v Prešove, bolo by to v Prešove". Zároveň pripustil, že do úvahy prichádzajú aj lokality mimo katastra mesta. Takýto areál by sa podľa neho mal nájsť „vo veľmi krátkej dobe".
Poslanci sú za tvrdý postup
Opozičný poslanec Juraj Hurný tvrdí: „Je to zákonné riešenie, ale neetické." Súhlasí však s primátorom, že mesto má byť na neplatičov tvrdé, v rámci zákona. V niektorých prípadoch by malo zvoliť aj individuálny prístup. Napríklad neplatičov z Tarasa Ševčenka presunúť na Starú tehelňu, odkiaľ by zas platiči mohli ísť na Tarasa Ševčenka.
Podľa koaličného poslanca Antona Bidovského ide o zložitý problém, ktorý však treba riešiť. Aj tým, aby mesto prevzalo správu bytov pod seba. Na margo kauzy Bartošovce povedal: „Považujem to za nešťastný krok odborných útvarov mesta, ktoré to navrhli takýmto spôsobom."
Viceprimátorka Katarína Ďurčanská pripomenula, že vybudovanie prístreší pre neplatičov a asociálov vyvoláva odpor v každej časti, kde je navrhované. „Rozumiem tomu. Sama by som si nechcela priviesť ľudí, ktorí nie sú prispôsobiví normálnemu občianskemu životu. Snažili sme sa to vyriešiť na území mesta, nepodarilo sa. Teraz si zobral za svoje riešenie tejto veci pán primátor," dodala.
Kauza Čunek
Podobný krok, k akému sa chystá primátor Pavel Hagyari, sa pred časom odohral v moravskom Vsetíne. Vtedajší starosta (dnešný vicepremiér a predseda ľudovcov) Jiří Čunek vysťahoval z mesta desiatky Rómov mimo mesto. Značná časť Rómov sa po polroku z Vidnavy, kam bola presťahovaná, vrátila do Vsetína. Kauza sa stretla s veľkou nevôľou českých i európskych médií, politikov či ochrancov ľudských práv. Samotnému Čunkovi však stúpla popularita.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.