MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
Rakúski a slovenskí paleontológovia skúmajú Medvediu jaskyňu v Slovenskom raji. V 50. rokoch minulého storočia sa pri jej objavení našli lebky a kosti jaskynných medveďov z obdobia štvrtohôr. Výskum by mal priniesť odpovede na otázky, aký druh medveďov sa kedysi pohyboval po území dnešného národného parku na Spiši, aké ďalšie zvieratá tam v tom čase žili a či sú tam stopy po človeku z doby ľadovej.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Výskum Medvedej jaskyne sa začal vykopávkami priamo v nej počas leta a bude pokračovať do roku 2009. Na medzinárodnom projekte sa zúčastňujú odborníci z Univerzity Komenského a Viedenskej univerzity pod vedením Dr. Martina Sabola za slovenskú stranu a prof. Gernota Rabedera za rakúsku univerzitu.
"Medvedia jaskyňa je známa ako paleontologické nálezisko štvrtohorných medveďov. Prvé výskumy sa tu uskutočnili v rokoch 1960-1962. Materiál sa nachádza v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Pozostáva z niekoľkých zachovaných lebiek a dlhých kostí stredne veľkých medveďov neistého systematického zaradenia. Na základe výskumu fosílnych medveďov za posledných 40 rokov, kedy došlo k zásadným zmenám, by nový výskum mal dať odpovede na základné otázky o tejto skupine mäsožravcov," tvrdia autori projektu.
Kosti pôjdu do Viedne
Projekt odštartoval letnými vykopávkami na mieste s rozmermi 2x2 metre. Získaný materiál z jaskyne vyniesli a triedili, pričom našli množstvo drobných kostí. Tie spolu so zubami prevezú do Rakúska, kde sa budú pracovníci Paleontologického ústavu Viedenskej univerzity venovať ich čisteniu a preparácii. Po spracovaní sa vrátia späť na Slovensko a pravdepodobne uložia v depozitári Múzea Spiša.
Dostali výnimku
Medvedia jaskyňa sa nachádza v národnej prírodnej rezervácii Kyseľ. Na výskum v tejto oblasti dostali paleontológovia povolenie Krajského úradu životného prostredia v Košiciach. Zároveň im udelil aj výnimku na pohyb autom po národnom parku. S vykopávkami začali po konzultáciách s tunajšími jaskyniarmi zo speleologického klubu, aby nedošlo k porušeniu krasovej výzdoby jaskyne.
Prvé informácie o vykopávkach v Medvedej jaskyni plánujú autori prezentovať na medzinárodnom sympóziu o jaskynných medveďoch, ktoré sa uskutoční v najbližších mesiacoch v Brne.
Vykradnutá jaskyňa
Medvedia jaskyňa je pre verejnosť neprístupná a je uzamknutá. Napriek tomu sa stala terčom vykrádačov. "Viackrát sa nám stalo, že sa tam niekto pokúšal dostať, aj nedávno sme našli pánty vylomené," vraví František Miháľ zo Správy Národného parku Slovenský raj. Do jaskyne prišiel prvýkrát v roku 1969. "Vtedy tam bolo veľa medvedích lebiek voľne položených pri stenách. Teraz už tam nie sú žiadne, ostali len nejaké torzá. Vykrádačom išlo o kvalitné lebky alebo o medvedie zuby," dodáva.
Najviac paleontologických nálezov podľa jeho slov opustilo jaskyňu po páde železnej opony a smerovalo na čierne burzy zberateľov do západnej Európy.
---FAKTY---
Tajomné podzemie
n Speleológovia objavili a zmapovali v Slovenskom raji doposiaľ 377 jaskýň. Medvedia jaskyňa patrí k najpozoruhodnejším spomedzi nich. Vyznačuje sa vysokými prírodovednými aj estetickými hodnotami. Je pre ňu typický bohatý výskyt kostí jaskynného medveďa, široké zastúpenie zimujúcich netopierov, bohatý výskyt minerálov fosforu a pestrá škála jaskynnej výplne.
n Dĺžka zmapovaných priestorov jaskyne je 497 metrov. Jednu z jej častí pomenovali jaskyniari Cintorínom jaskynných medveďov. Časté sú tzv. medvedie zrkadlá, vyhladené až vyleštené plochy na výčnelkoch stien a balvanov. Ich vznik súvisí s otieraním sa jaskynných medveďov o výčnelky, pravdepodobne v snahe zbaviť sa kožných parazitov.
ZDROJ: TULIS, NOVOTNÝ: KRAS SLOVENSKÉHO RAJA
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.