JANKA ŠTEFKOVÁ, jana.stefkovakorzar.sk
Historické budovy Solivaru v Prešove už niekoľko rokov chátrajú. Tento stav trvá od roku 1986, keď vyhorel sklad soli. Objekt je síce zakonzervovaný, ale na jeho obnovenie a novú náplň treba 55 miliónov. Celý areál treba oplotiť a udržiavať a na to treba ďalších 20 miliónov. Mesto však aj napriek tomu chce získať nehnuteľnosti do svojho vlastníctva a prilákať tu domácich aj cudzincov modernými soľnými kúpeľmi.
PREŠOV. V súčasnosti objekt patrí pod správu Technického múzea v Košiciach. "Chceme, aby tu vyrástli moderné soľné kúpele," potvrdzuje tlačový tajomník prešovskej radnice Michal Kaliňák.
Mesto chce, aby kúpele vyhľadávali nielen samotní Prešovčania, ale najmä zahraniční turisti. "Už máme predbežnú dohodu o dlhodobom prenájme," prezrádza Kaliňák a dodáva, že mesto chce tieto nehnuteľnosti získať do svojho vlastníctva. Objekt plánujú využívať aj na soľné bane.
Budovy sú v dezolátnom stave
Celý spomínaný areál historického Solivaru má šesť celkov. Tvoria ho gápeľ, zásobníky soľanky, varňa soli František, sklad soli, klopačka a ďalšie objekty. "Mesto môže uvažovať o kúpeľoch, pretože v minulosti existovali soľné vaňové kúpele. Ich budovy ešte stoja, no sú v dezolátnom stave. Klopačku má v súčasnosti v prenájme farský úrad," vysvetľuje Kaliňák.
V súčasnosti sú pre návštevníkov prístupné četerne - zásobníky soľanky i gápeľ nad šachtou Leopold. Objekt varne soli slúži ako múzeum. V areáli je potrebné vybudovať reštaurácie a vybudovať parkoviská a ďalšie služby, ktoré sú potrebné na prilákanie turistov.
Mesto chce investovať
"Primátor predpokladá finančné krytie tohto projektu z európskych fondov, a tiež sa počíta s pomocou súkromného sektora. Nevylúčil však aj finančnú participáciu mesta," uzavrel Kaliňák.
Autor: ANGLICKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.