renesančnými prvkami ako portály, nástenné maľby, klenby, trámové stropy, výzdoba fasád a podobne." Toto tvrdí o Levoči vo svojich odborných prácach známy historik Ivan Chalupecký. Meštianske domy právom odborníci nazývajú aj architektonickými skvostmi. V Levoči zavládol zaujímavý fenomén, tieto domy ktoré sú v súkromnom vlastníctve, kupujú cudzinci a vracajú im pôvodný historický ráz. Korzár zisťoval, ako je to s meštianskymi domami, ktoré vlastní mesto.
LEVOČA. V historickom jadre vlastní mesto 20 takýchto domov. V jednom sídli mestský úrad, potom je tu unikátna radnica s výraznými arkádami zo 16. storočia. Vo väčšine domov sa však nachádzajú nájomné byty, na nepatrnej ploche sa zase podniká. Čo je však zarážajúce, v niektorých domoch bývajú neprispôsobiví neplatiči, ktorí hodnotné nehnuteľnosti zničili. V jednom meštianskom dome sa dokonca nájomníci pustili do stropných drevených trámov, aby si mali s čím zakúriť do pece. Svitá v Levoči na lepšie časy? V týchto dňoch totiž v Levočských Lúkach odovzdávajú do užívania byty nižšieho štandardu, ktoré sú určená aj pre neplatičov (čítaj aj Byty si prezrel aj minister - pozn. red.). Niektoré meštianske domy by sa mali uvoľniť.
Nie oprava, ale rekonštrukcia
"Bohužiaľ, je to záležitosť spred roka 1989. Vtedy do centra mesta nasťahovali Rómov s cieľom, aby sa skultúrnil ich život a aby sa začlenili do majority. Meštianske domy, v ktorých bývali neprispôsobiví ľudia, sú však zničené, ide o spomínané stropy, pavlače. Každý dom si vyžaduje nie opravu, ale rekonštrukciu," povedal na margo meštianskych domov primátor Miroslav Vilkovský. Momentálne je v pláne vysťahovať rodiny zo štyroch takýchto domov.
Vo vzácnych domoch sú aj potkany
Anna Kandrová má 56 rokov, je vdova a býva v jednom z meštianskych domov už dvadsať rokov. Momentálne sa v jednoizbovom byte tlačia siedmi ľudia. A. Kandrová sa nám posťažovala, že v starom dome veruže bývanie nie je ružové. Strašiakom sú hlavne pre nich potkany. Na našu otázku, či platí nájomné, úprimne priznáva, že nie. "Nemám z čoho, na aktivačnych prácach zarobím 3-tisíc korún. Musím zbierať staré železo a papier, aby som vyžila," posťažovala sa nám. Na nový byt, kde sa už v týchto dňoch odsťahuje s ostatnými neplatičmi, sa veľmi teší. Predsa len, nové je nové.
Výhodný predaj?
Ako vyplýva z rozhovoru s levočským primátorom, mesto si uvedomuje, že meštianske domy majú vysokú hodnotu. Určite rozmýšľajú aj nad výhodným predajom, nie však v dohľadnom čase. Všetko má vraj svoj čas. "V prvom rade by sme sa museli vysporiadať s nájomníkmi, ktorí si nájomné uhrádzajú. Uvoľnené domy po neplatičoch predáme alebo ich zrekonštruujeme v réžii mesta," dodal M. Vilkovský. Výstavba nových bytov v Levočských Lúkach stála približne 22 miliónov. Za rok 2006 evidujú v Levoči v prípade bytov dlhy vo výške 2,4 milióna korún.
Domy dokumentujú vývoj
Gabriel Lukáč, odborný pracovník Krajského pamiatkového úradu Prešov pracovisko Levoča: "Meštianske domy dokumentujú vývoj mesta od 13. storočia po súčasnosť, v tom spočíva ich hodnota. Striedajú sa tu slohové obdobia ako gotika či renesancia. Výnimočné sú nástenné maľby či portály. Dnes plnia tieto domy rôznorodé funkcie. Určite by tu nemali byť iba múzeá, pretože mesto je živý mechanizmus. Pri ich využití však treba dbať na to, aby bolo čo najmenej zasiahnuté do ich pamiatkovej hodnoty. Niektoré levočské domy nie sú na tom až tak zle. Sú síce v havarijnom stave, ale našťastie sa tu nerealizovali radikálne stavebné zásahy ako v iných mestách."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.