Chalupárom núkajú tisícku
Ak sa rozhodnete kúpiť si chalupu vo Vyšnom Slavkove v okrese Levoča, a ak sa v tejto obci prihlásite na trvalý pobyt, budete bohatší o tisícku. Obecné zastupiteľstvo prijalo takéto uznesenie s cieľom zvýšiť počet obyvateľov. Núti ich k tomu akútny nedostatok stavebných parciel a s tým súvisiaca mizivá šanca, že sa tu usadia mladé rodiny.
VYŠNÝ SLAVKOV. „Áno, je to tak, prehovárame chalupárov, aby, ak môžu, sa u nás prihlásili na trvalý pobyt. Tisíc korún, ktoré za to dostanú, minú na vybavenie si nových dokladov," potvrdila starostka Viera Kašperová.
S chalupármi majú dobré skúsenosti
V obci majú 177 domov, z toho asi 20 percent vlastníci využívajú na víkendové pobyty. „S chalupármi máme dobré skúsenosti. Opravia domy, zveľadí sa tým obec. Okrem toho sa angažujú v obci rôznymi spôsobmi. Pre nás ako pre obec sú však do istej miery stratoví, pretože prichádzame o podielové dane. Na druhej strane musíme sa postarať o odvoz odpadu, príjazdové cesty a verejné osvetlenie," vysvetľuje starostka.
Chalupárčia, aj sa angažujú
Vo Vyšnom Slavkove, kde evidujú 328 obyvateľov, chalupárčia hlavne rodáci. O tom, že im na ich rodnej obci záleží, svedčí fakt, že mnohí z nich sa angažujú v miestnom folklórnom súbore. Elena Tomičová má 64 rokov, spolu s manželom pracovali v Košiciach, kde aj bývali v paneláku. „Po rokoch sme sa vrátili do Vyšného Slavkova na podnet manžela, obaja sme sa tu narodili. Najprv mi tu bolo otupno, každé tri týždne som cestovala do Košíc. Teraz je to naopak. Do Košíc idem, iba ak musím a hneď sa vraciam domov," s úsmevom hovorí táto dôchodkyňa, ktorá tu už býva nastálo.
V rodnej dedine začala pôsobiť v miestnom folklórnom súbore, podľa predlohy pôvodných krojov šije imitácie. Podobne je na tom aj Ján Palušák zo Starej Ľubovne. Spolu s dcérou kúpili vo Vyšnom Slavkove výhodne nehnuteľnosť na chalupárčenie. „Som tu celé leto. Zlanárili ma do miestneho súboru. Mali takú scénku, ako sa varí lekvár. Povedali mi, len prídeš na javisko, akože podložíš pod kotol a odídeš. Vo folklórnom súbore som však ostal pôsobiť dodnes," smejúc sa spomína tento rodák z Vyšného Slavkova.
Pomohli aspoň jednej rodine
Vo Vyšnom Slavkove majú problém aj so stavebnými parcelami. Aj keď je záujem, niet kde stavať. „Máme kopcovitý terén, kde okrem iného hrozí zamokrenie. Okrem toho máme tu ochranné pásmo kvôli pitnej vode," vysvetlila starostka. Tento stav pokladá za veľký hendikep, pretože práve mladé rodiny sú zárukou toho, že dedine nehrozí vymretie.
Vážny záujem konkrétnej mladej rodiny postaviť si v obci dom vyriešili vskutku kurióznym spôsobom. „Pracovníčka obecného úradu spolu s manželom veľmi chceli kúpiť alebo postaviť si dom práve vo Vyšnom Slavkove. Preto sme im predali časť pozemku, kde sa nachádza materská škola. Niektorí to prijali s nevôľou, ale ako inak sme mali pomôcť mladej rodine, ktorá tu mala vážny záujem ostať bývať," spomína V. Kašperová. Parcelu predali po 30 korún za štvorák.
* * *
----FAKTY---
Podielové dane
n Obsahové vymedzenie: Príjmy z podielových a miestnych daní a poplatkov sú príjmy obce z dane z nehnuteľností, z predaja alkoholických a tabakových výrobkov, cestnej dane, poplatkov za psa, za užívanie verejného priestranstva atď. okrem DPH.
n Skrátená definícia: Ukazovateľ Príjmy z podielových a miestnych daní a poplatkov vyjadruje hodnotu daňových príjmov obce.
* * *
-----NÁZORY----
Čo hovorí odborník
n Ivan Rončák, Transparency International Slovensko: „Je to jav, ku ktorému v niektorých slovenských obciach dochádza a neostáva nám nič iné, iba ho akceptovať. Na strednom Slovensku bola podobná situácia, kde sa však starosta, naopak, snažil presvedčiť obyvateľov, aby sa odhlásili z trvalého pobytu. Mali totiž prekročiť hranicu 3-tisíc obyvateľov a ak by sa to stalo, stratili by finančné výhody malých obcí."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.