pripomenúť, že je čas na bohoslužby. Desať rokov je kostolníčkou v miestnom kostole a rovnako dlho aj zvonárkou. Ručne ovládanie zvonov v kostoloch Rožňavského a Revúckeho okresu je už v mnohých prípadoch minulosťou. No ešte stále je dosť takých, ktoré si vyžadujú hrubý povraz a mocné ruky.
KRÁSNOHORSKÁ DLHÁ LÚKA. V obecnom kostole, ktorý slúži veriacim katolíckeho vierovyznania a ktorý dal postaviť ešte gróf Andrássy, majú tri zvony. "Jedným zvoním v nedeľu pred omšou," vysvetľuje pani Klára.
Tri sa používajú vtedy, keď v obci niekto zomrie. "Zvony musia ináč zvoniť pred omšou a vtedy keď odprevádzame ľudí na druhý breh," hovorí K. Korintušová.
Nevie, či v okrese okrem nej majú v niektorej dedine zvonárku. Väčšinou však toto remeslo vykonávajú chlapi. Poťahovanie za povrazy upevnené na zvony nie je podľa nej ťažké. Iné už je k takým zvonom sa vyštverať. Schody zhotovené z dreva sú úzke, pokryté vtáčím trusom a na zvonoch trónia holuby. "Ale hore do zvonice chodíme len málokedy," povedal K. Korintušová.
Moderná doba
Aj keď kostoly a chrámy v dnešnej dobe predstavujú vo väčšine prípadoch už starobylé kultúrne pamiatky, výdobytky doby ich neminuli. Podľa tvrdenia Ladislava Kovacsa z Čoltova, zvony v kostoloch majú vo väčšine prípadoch už elektromagnetické poháňanie. Zvonárovou povinnosťou je tak stlačiť len jeden gombík.
"Deväťdesiat percent zvonov v našom okrese už poháňa motor. Len málo kostolov funguje na ručné zvonenie," povedal L. Kovacs, ktorý pracuje so systémom, podobajúcim sa na ručné zvonenie, takzvaným elektromagnetom. Elektromagnet, rovnako ako zvonár, postupne rozkýva zvony pomocou elektromagnetickej sily. "Správne nastavenie zabezpečuje plynulé rozhojdávanie zvonov bez hluku a vibrácie a šetrí zvon, stolicu a samotnú vežu. Zapínanie zvonov môže byť ručné, automatické alebo diaľkové. Pri automatickom zapínaní používame digitálne hodiny, ktoré môžu mať ročný, alebo týždenný program," uvádza L. Kovács.
Zvon je hudobný nástroj
L. Kovacs, okrem toho, že zvonom montuje pohon, ktorý nepotrebuje ľudskú silu, zvony aj vyrába. "Je málo firiem na Slovensku, ktoré sa zaoberajú rovnakou technikou ako ja. Odlievanie zvonov má svoje postupy. Keď sa nepodaria, zvuk vyzváňajúceho zvona je škaredý. Poznám kostoly, kde zvon vyzváňa veľmi zle," hovorí výrobca.
Kým človek pri vyzváňaní zvona počuje len jeden zvuk, L. Kovácas tvrdí, že je to súzvuk viacerých tónov, ktoré vznikajú podľa parametrov zvona, či jeho hrúbky. "Je to hudobný nástroj. Treba vedieť ho vyrobiť," tvrdí majster.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.