do stavby nových neinvestovať. Prípadne uvažujú aspoň o radikálnom oklieštení plôch, kde sa dnes deti v piesku hrávajú.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES/LEVOČA/GELNICA. Pravidelné prekopávanie, prehrabávanie či polievanie piesku. Nadôvažok, dvakrát do roka treba piesok v detských pieskoviskách vymeniť. Tieto skutočnosti nútia spišské mestá k radikálnemu riešeniu - rušeniu týchto súčastí detských ihrísk.
Deti kontra psy
V Gelnici mali k dispozícii piesoviská ešte v 70. a 80. rokoch minulého storočia. "Neustále ich niekto ničil a kvôli prevádzkovému veku boli v dezolátnom stave. Veľkým problémom bolo aj to, že boli verejne dostupné, piesok znečisťovali psy nedisciplinovaných majiteľov. Technicky a finančne nebolo preto možno zabezpečiť ich hygienickú prevádzku, ktorej forma je stanovená zákonom. Iba výmena piesku by pre nás predstavovala vysoké náklady," vysvetlila gelnická primátorka Anna Nemčíková.
Kvôli spomínanej zmene neevidujú žiadne sťažnosti od Gelničanov, miestne deti a mládež majú dve detské a dve športové ihriská. V pláne je podľa slov primátorky stavba ďalších.
Nové áno, ale bez piesku
Navlas rovnakou cestou sa vybrali aj Levočania. Posledné pieskovisko zrušili na Sídlisku pri prameni, o nových vôbec neuvažujú. "Samotní obyvatelia mesta nám adresovali sťažnosti, že pieskoviská znečisťujú zvieratá," vysvetlil primátor Miroslav Vilkovský.
Mesto v nedávnej minulosti síce investovalo do stavby dvoch nových detských ihrísk, a to sumu 1,5 milióna korún ale bez pieskovísk. Dokonca jedno z nových ihrísk aj oplotili, aby zabránili vstupu túlavých zvierat. "Nové ihriská sa osvedčili, uvažujeme aj o stavbe ďalších, ale bez pieskovísk," dodal levočský primátor.
Redukovať aspoň na polovicu
V Spišskej Novej Vsi je momentálne 70 pieskovísk, mesto však uvažuje o radikálnej redukcii. "Ešte v apríli sme požiadali mestské výbory, aby prehodnotili počet pieskovísk v ich lokalitách. Výsledky vyhodnotíme a určite sa budú redukovať," informoval nás vedúci oddelenia komunálneho servisu na Mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi Marián Kalafut.
Napríklad, v máji dosypávali piesok, čo ich vyšlo na 160-tisíc korún. Dvakrát do týždňa piesok prekopávajú, tak ako to určuje nariadenie vlády. Podľa odhadu M. Kalafuta na údržbu pieskovísk ročne minú 250-tisíc korún. "Sú to vysoké náklady, aj tak nie je istota, že to ošetríme na sto percent," dodal.
Chcú estetické zábrany
Momentálne mesto rokuje s firmou o estetických zábranách okolo pieskovísk kvôli zvieratám. Znamená to ďalšie náklady. Preto v Spišskej Novej Vsi kompetentní síce sú za existenciu pieskovísk, ale skôr v uzavretých areáloch, akými sú napríklad materské školy. Ako pre Korzár uviedla Martina Bakošová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi, v tomto roku odobrali vzorky zo 42 pieskovísk, výsledky boli v norme.
!!!! RAMCEK !!!!
Nariadenie vlády SR 313/2006, paragraf 6
1. Prevádzkovateľ musí zabezpečiť prekopávanie, prehrabávanie a polievanie piesku v pieskovisku vodou určenou na ľudskú spotrebu alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie minimálne raz za dva týždne v priebehu sezóny. Sezónou sa na účely tohto nariadenia vlády rozumie obdobie od 15. apríla do 30. septembra kalendárneho roka.
2. Najvyššie prípustné množstvo termotolerantných koliformných baktérií a fekálnych streptokokov v piesku pieskoviska je 10 jednotiek tvoriacich kolónie na 1 gram vzorky piesku. Piesok pieskovísk nesmie obsahovať žiadne baktérie rodu salmonella species v 50 gramov odobratej vzorky a žiadne vajíčka helmintov alebo iné vývojové štádiá týchto parazitov v 15 gramoch vzorky. Vzorky sa odoberajú na začiatku sezóny.
ERIKA KARASOVÁ
erika.karasovakorzar.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.