MICHAL FRANK, michal.frankkorzar.sk
Dom slovenských regiónov v Bruseli zastupuje záujmy slovenských samosprávnych krajov. V terajšej podobe bude fungovať minimálne do konca roka, dokedy platia podpísané zmluvy. Potom by sa mala jeho forma zmeniť. Župani sa však zhodli na tom, že jeho zrušenie by bolo krokom späť.
BRUSEL. Dom slovenských regiónov (DSR) vznikol v máji 2005 ako spoločné zastúpenie slovenských samosprávnych krajov. Už predtým mali niektoré kraje (vrátane Košického a Prešovského) svoje osobitné zastúpenia v Bruseli. V súčasnosti má DSR dvoch spoločných pracovníkov (oficiálne sú v zamestnaneckom pomere Košického samosprávneho kraja, ale platia ich rovnakým dielom všetky kraje). Okrem toho v priestoroch domu pôsobia pracovníci jednotlivých krajských zastúpení. Košice, Prešov a Nitra majú dvoch zástupcov, Bratislava, Trenčín a Bratislava jedného, Banská Bystrica nedávno svojho človeka odvolala a Trnava svojho zástupcu v Bruseli nemá.
Zrušiť? Nie, ale...
Zmluvy na chod a pracovníkov Domu slovenských regiónov platia do konca roka. Župy medzitým zvažujú, čo s ním bude ďalej. „Vedú sa diskusie, nie o podstate - či áno alebo nie - ale o spôsobe, akým ďalej dom spravovať," uviedol Zdenko Trebuľa, predseda Košického samosprávneho kraja, ktorý mal v Bruseli svoje zastúpenie ako prvý zo SR. Podľa neho by DSR mohlo zastrešiť združenie samosprávnych krajov SK-8, no túto filozofiu zatiaľ komplikujú regionálne prekážky.
Jeho slová potvrdil aj bratislavský župan Vladimír Bajan: „Otázka nestojí, či áno, ale ako. Postavenie Domu slovenských regiónov považujem za strategické. Ak by neexistoval, tak by Bratislavský samosprávny kraj hľadal iný spôsob, ako mať kanceláriu tu v Bruseli." Ako dodal, zastúpenie priamo v Bruseli „ani nie teraz má taký význam, aký bude mať v budúcnosti".
Čo bude ďalej?
Župani sa zhodli, že zrušenie Domu slovenských regiónov by nebolo šťastným krokom. Uvažujú aj o rozšírení jeho pôsobnosti. Ako uviedol Trebuľa, ponuku zapojiť sa do činnosti DSR malo aj Združenie miest a obcí Slovenska, čo je však momentálne neaktuálne, podľa Bajana by sa zasa mohlo do veci zaangažovať Ministerstvo zahraničných vecí SR. Zatiaľ totiž znášajú všetky výdavky spojené s činnosťou DSR krajské samosprávy.
Slováci medzi prvými
Mať zastúpenie v sídle Európskej únie nie je nič nezvyčajné. V Bruseli je ich vyše tristo. Úplne prvé mal v roku 1984 britský Birmingham. Spoločný dom regiónov však nie je bežná vec. Takýto dom má okrem SR len Holandsko, Maďarsko (ten však platí ministerstvo regionálneho rozvoja) a od minulého týždňa aj Česká republika (okrem Domu českých regiónov otvorili počas akcie Open Days 2007 svoje zastúpenia aj Olomoucký a Zlínsky kraj). Medzi ciele Domu slovenských regiónov patrí sledovania európskych politík a informovanie o nich, lobing za záujmy regiónov Slovenska, komunikácia medzi krajmi a európskymi inštitúciami, ale aj zviditeľňovanie slovenských regiónov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.