upravili opustený hrob na miestnom cintoríne. Za tento skutok sa uchádzajú o umiestnenie v projekte Detský čin roka. Projekt má za cieľ nabádať deti ku konaniu dobrých skutkov a čestnú záštitu nad ním má Ministerstvo školstva SR.
RICHNAVA. „V Richnave spoločne nažívajú, ale aj spoločne odprevádzajú na miestny cintorín svojich blízkych Rómovia aj Nerómovia. Práve okolo cintorína chodievame na prechádzky. Raz, keď sme prešli celý cintorín, sa deti pozastavili nad tým, že všetky hroby sú pekne upravené s výnimkou práve tých, kde sú pochovaní ľudia z osady," opisuje učiteľka Viera Švarcová, ako sa to všetko začalo.
Vybrali si ho samé
Deti sa spontánne rozhodli, že by mohli burinu z hrobov vytrhať. „Ďalší zase poznamenal, že by sme mohli zasadiť kvety," dodala V. Švarcová. V detských hlavách sa zrodil úprimný nápad, vybrať si jeden z hrobov, o ktorý sa budú starať. „Priniesli sme si motyky, hrable, hrob sme okopali a zasadili kvety," zborovo nám vysvetľujú tretiaci z richnavskej školy.
Počas našej návštevy nám richnavské deti porozprávali, ako oni vnímajú zmysel sviatku zosnulých: „Naši rodičia vtedy kupujú vence, kvety, ideme na cintorín a zapálime sviečky."
O cenu sa uchádzali aj v minulosti
Ako uviedla V. Švarcová, richnavská škola nie je žiaden nováčik, čo sa týka Detského činu roka. O cenu sa uchádzali aj v minulosti. Väčšinou však išlo o skutky, súvisiace s ochranou prírody. „Čistili sme napríklad časť miestneho potoka," upresňuje V. Švarcová.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.