60 klientmi a okolo desať firiem, ktoré tu podnikajú. Obec na tento účel získala zdroje vo výške 37 miliónov korún zo štátnych fondov, z EÚ a vložila aj vlastné financie vo výške 1,8 milióna korún.
LIČARTOVCE. Okolo tisíc obyvateľov obce je zatiaľ odkázaných na vlastné studne, ktoré sú však už dlhodobo kontaminované v dôsledku častých záplav. Dedina je totiž v záplavovej oblasti a hoci majú vlastný zdroj pitnej vody, nemohli sa naň napojiť. Zmenu prinesie až v súčasnosti realizovaný projekt.
Bude vodovod aj kanalizácia
Súčasťou projektu je rekonštrukcia a rozšírenie kanalizácie, tiež výstavba čistiarne odpadových vôd (ČOV). So stavebnými prácami začali v máji tohto roku a s ukončením sa ráta v júni 2008. Už v decembri tohto roku chcú začať so skúšobnou prevádzkou ČOV, ktorá má byť podľa slov starostu Ličartoviec Viliama Jurka na špičkovej úrovni. Využili najnovšiu technológiu, ktorá je pritom jednoduchšia na prevádzku.
"Ľudia pochopili, že týmto projektom veľa získajú a mnohí si už teraz dávajú na vlastné náklady urobiť vodomerné šachty. Z vlastnej skúsenosti vedia, že kontaminovaná voda predtým rozožierala potrubie," dodal starosta V. Jurko.
Využili šancu
Ličartovce patria k tým šťastným obciam, ktoré ešte získali finančné prostriedky na vodu, kanalizáciu a ČOV z eurofondov podľa pôvodného režimu. V tomto roku sa totiž možnosti na čerpanie zdrojov zmenili. V nasledujúcich rokoch môžu získať peniaze len obce s vyše dvoma tisíckami obyvateľov.
Museli meniť projekt
Počas procesu výstavby si museli dať schvaľovať aj isté zmeny v projektovej dokumentácii. V snahe vyhnúť sa problémom počas povodní, pôvodný pozemok, kde mala stáť ČOV zamenili s majiteľom iného pozemku a stavajú ju na bezpečnejšom mieste. Navyše celú plochu umelo zvýšili o dva metre, aby ich neprekvapila ani tisícročná voda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.